Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry se delší dobu potýká s existenčními problémy a ve třetím finančním čtvrtletí prodělal asi 4,4 miliardy USD (zhruba 89 miliard Kč). Tržby firmě klesly o více než polovinu.

Lazaridis a další spoluzakladatel BlackBerry Douglas Fregin v říjnu oznámili, že zvažují odkup akcií firmy, které v současnosti nevlastní, a to buď sami, nebo s pomocí dalších zájemců. V listopadu ale ztrátová společnost oznámila, že opouští svůj původní plán nechat se odkoupit jinou firmou a vydá místo toho konvertibilní dluhopisy za miliardu dolarů.

Lazaridis teď podle agentury Reuters oznámil, že skupina, jíž je členem, se přestala možností odkupu zadluženého výrobce mobilů zabývat.

Boj s konkurencí

Společnost BlackBerry, původně Research In Motion, byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Nyní však BlackBerry na trhu výrazně zaostává za přístroji iPhone od americké společnosti Apple a za dalšími zařízeními, která využívají operační systém Android jiné americké společnosti Google.