Podle průzkumu nejčastěji investují muži, lidé s vysokoškolským vzděláním a osoby s příjmem mezi 30 a 40 tisíci korun měsíčně. Výnosy z investic by nejčastěji využili v penzi, na bydlení či cestování.

Největší podíl investic, zhruba 38 procent, putuje do podílových fondů, dalších 29 procent Čechů své finance svěřuje do sektoru nemovitostí. Většina přitom investuje pravidelně na měsíční bázi.

„Investování už dávno není pouze výsadou bohatých. Například v Raiffeisenbank lze investovat již od 500 korun měsíčně. Pokud disponujete volnými prostředky, dlouhodobé a hlavně pravidelné investice představují velmi dobrou možnost získání vyššího zhodnocení, než jaké lze aktuálně dosáhnout na běžných spořicích účtech,” říká Jaromír Sladkovský, ředitel Raiffeisen investiční společnosti.

„Je však nutné mít na paměti, že jakákoli investice s sebou vždy nese určitou míru rizika. Proto je dobré investovat ne do jednoho, ale naopak do více instrumentů a ono riziko tak co nejvíce diverzifikovat,“ upozorňuje Sladkovský a dodává: „Nebo lze investovat do instrumentů, které již takovou diverzifikaci samy o sobě nabízejí, jako jsou například fondy Raiffeisen.“

Téměř polovina Čechů by výnosy z investic použila na důchod a více než třetina na bydlení a cestování. Čtvrtina dotazovaných by pak prostředky věnovala vnoučatům. O zabezpečení na důchod přemýšlí zejména lidé mezi 45 a 55 lety, vysokoškolsky vzdělaní by peníze použili na pořízení vlastního bydlení.

Čeští občané často nerozlišují mezi spořením a investicí. „Je zajímavé, že na dotaz jakým způsobem respondenti spoří, jsme obdrželi i odpovědi, že spoří prostřednictvím investic. Investování tedy berou jako způsob, jak si našetřit na horší časy či jak se zajistit do budoucna,” říká Sladkovský.

Průzkumu, který proběhl letos v květnu, se zúčastnilo celkem 802 respondentů ve věkovém rozmezí od 25 do 55 let, kteří mají osobní příjem nad 15 tisíc korun měsíčně.