Všichni si uvědomujeme, že spoření na stáří je asi nezbytnost, jen to zatím nebereme tak vážně. Jaké jsou některé možnosti spoření a jejich úskalí?

Důchody a pilíře

Celkem jsou tři. První je průběžný systém spoření na státním účtu, kam platí odvody každý zaměstnanec.

Původní dobrovolné připojištění se nyní změnilo na doplňkové penzijní spoření a bývá označováno za třetí pilíř. Jeho výhodou je státní příspěvek a daňové zvýhodnění.

Nový, takzvaný druhý pilíř je rovněž dobrovolný. Rozhodnutí o vstupu do něj je však nevratné, protože z něho již nelze vystoupit. V tomto případě je hlavní výhodou převod části peněz ze sociálního pojištění na soukromý účet občana. Pokud si sem zaměstnanec odvádí minimálně dvě procenta hrubé mzdy, další tři procenta mu přidá stát.

Přesto o tento typ spoření není velký zájem a do konce června, kdy skončila možnost přihlášení pro lidi do 35 let, si jej pořídilo jen asi 75 tisíc lidí. „Důchodové spoření je podle mého názoru výhodnější než většina ostatních produktů na trhu, státní příspěvek je v konečném důsledku vyšší než u stavebního spoření i než ve třetím pilíři, jen roli momentálně sehrává i vliv politiky," domnívá se Ondřej Kubala, mluvčí Asociace penzijních fondů ČR.

Další možnost spoření představuje investiční životní pojištění. Jeho velkou výhodou je fakt, že kromě spořicí složky je možné pojistit si i riziko úrazu či nenadálé životní události v podobě částečné nebo trvalé invalidity. Tato výhoda je ovšem draze vykoupena nákladností produktu. V prvních několika letech účastník spoření hradí vysoké náklady spojené s pojištěním, proto v žádném případě není dobré vypovědět smlouvu předčasně.

Fondy a dluhopisy

Pro zkušenější investory se nabízejí také možnosti spoření v rámci státních dluhopisů nebo podílových fondů. Výnosnost těchto variant je však nepoměrně nižší než v předchozích případech, a proto je odborníci doporučují jen jako doplněk k hlavnímu spoření. Výhodu však představuje poměrně nízké riziko, které taková investice nese.

Nabízejí se však ještě dvě alternativy. Jednou z nich je fyzické investiční zlato. Jeho předností je dlouhodobá hodnota a možnost ponechat si fyzický slitek.

Zlato je oceňováno zejména jako obrana před inflací, kdy na rozdíl od peněz uložených v bance neztrácí na hodnotě. Na druhé straně je jeho cena ovlivňována obchodováním na burze. Snadno se tak může stát, že v krátkodobém horizontu dochází k propadu jeho cen.

Zlato na houpačce

K podobné situaci došlo také v minulém týdnu, kdy cena zlata klesla na dlouhodobé minimum. „Pro většinu investorů je však i to z jistého hlediska dobrá zpráva. Je totiž pravděpodobné, že z dlouhodobého hlediska cena tohoto kovu opět vzroste, takže jeho pořízení je nyní mnohem levnější," komentoval nynější propad Michal Sýkora, ředitel společnosti MPM Future, která se zabývá spořením ve zlatě.

Poslední možností je oblíbené stavební spoření, i když v posledních letech zájem o něj trochu upadá. Je to způsobeno tím, že za poslední dva roky stát snížil příspěvek na stavební spoření ze 4,5 na dva tisíce korun a zdanil úroky z výnosu stavebního spoření. Dříve zajímavá možnost tak ztrácí původní potenciál.

Pokud zvažujete, jak se nejlépe zabezpečit na stáří, je asi správné nerozhodnout se jen pro jedinou variantu. Odborníci doporučují kombinovat více produktů a riziko rozložit, přičemž roli zde sehrává pochopitelně i dlouhodobost spoření.

Zajímavý výnos pak může nabídnout i každé spoření se státním příspěvkem, ať už je to penzijní připojištění anebo stavební spoření. Ani investiční životní pojištění nemusí být špatnou variantou, protože také nabízí odpočet od základu daně.

Dobrá rada se cení

Konkrétní rozhodnutí je vždy jen a pouze na konkrétním člověku. Zhodnotit rizika a možnosti spoření často na desítky let dopředu není vůbec jednoduché rozhodnutí. Proto neuděláte špatně, když se před definitivním verdiktem poradíte s finančním poradcem.

TOMÁŠ HEJDA