Jsem přesvědčený, že by byla chyba spoléhat jen na tradiční metody spoření mimochodem, nyní velmi špatně úročené a vyhýbat se investicím.

Obejděte nízký úrok

Jistě, najdou se lidé, kteří se spokojí i s jednoprocentním ročním zhodnocením vkladů. Při dnešní úrokové sazbě dokonce ani nemusí docházet k reálnému zhodnocení.

Inflační cíl České národní banky je momentálně stanovený na dvě procenta. A není možné zapomenout ani na zdaňování výnosů z úspor, sazba činí momentálně 15 procent.

Na řadu proto přicházejí investice. Počet lidí, kteří se starají o vlastní finance tímto způsobem, stále roste. Přitom ten, kdo chce investovat, se v tomto prostředí ani nemusí příliš orientovat. Postačí mít k dispozici dostatečnou nabídku investičních možností a nechat si poradit od investičních profesionálů.

Pravidelné měsíční investice jsou optimálním způsobem, jak získat nadprůměrný výnos a současně výrazně snížit riziko spojené s investováním do fondů. Odborníci doporučují vkládat pevné částky v pravidelných intervalech. Zájemce tím ani nezatíží rodinný rozpočet, protože investovat lze již od pěti set korun měsíčně.

Dobrá rada pomůže

Samozřejmě i investování má svá úskalí, jinými slovy klady a zápory. Dopředu není nic jasné na sto procent a budoucnost lze jen odhadovat.

Investování je proto nutné chápat jako proces, ne jako jednorázovou záležitost. Cílem je nalezení optimální investiční strategie, která zohlední finanční cíle investora podle toho, jakého výnosu chce dosáhnout v daném časovém horizontu a jakou míru rizika je přitom ochoten akceptovat. Pravda je, že vysoké výnosy bez rizika neexistují. Čím většího výnosu chce člověk dosáhnout, tím větší míru rizika musí přijmout. Ale také naopak.

S investováním jsou však spojené i poplatky. Obvykle se jedná o poplatky vstupní, a to ve výši několika procent z investované částky.

U investování je důležitá dlouhodobost, stejně jako pravidelnost. Proto je dobré připravit se tak, jako kdybyste šli na dlouhý výlet. Cílem je stabilizovat a chránit výnosy z vložených investic. Stát takové dlouhodobé uvažování odmění tím, že po třech letech je výnos osvobozený od zdanění.

Uvažujete-li o tom, že se sami zapojíte, udělejte si nejdříve jasno v tom, jak a kam investovat. Neváhejte se přitom obrátit na odborné pracovníky serveru Chytrý Honza, kteří mají potřebné zkušenosti. Rádi vám poskytnou informace o všech možnostech pravidelného investování. Objasní vám jeho výhody i nevýhody, stejně jako rizika a poplatky s tím spojené.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.