Vláda dnes projedná jednotlivé návrhy ministrů. O reformě jako celku rozhodne za týden.

V současnosti si smí daňoví poplatníci odečíst za penzijní připojištění a životní pojištění od základu daně po až 12 tisících ročně. Nově bude možné si odečíst paušál až 24 tisíc korun, a to za oba nebo jen za jeden zvolený produkt. Částka se ale bude odečítat od vyššího daňového základu, takzvané superhrubé mzdy, která zahrnuje i sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnancem i zaměstnavatelem.

Kromě toho klesne daňová výhoda snížením sazeb. "Nejméně výhodné to bude pro lidi, kteří mají vysoké příjmy a nyní jsou daněni sazbou 32 procent. S novou patnáctiprocentní sazbou se jim jako by vrátí méně. U někoho, kdo teď uplatňuje odpočty, může jít i o tisícikoruny ročně," řekl serveru šéfekonom ČSOB Tomáš Sedláček.

Podle Sedláčka si po změně lidé budou spořit méně, protože se to méně vyplatí. Naopak jako výhodu vidí spojení dvou odpočtů do jednoho. "Lidé si budou moci svobodněji vybrat, do čeho chtějí investovat. Jestli spořit na důchod nebo se životně pojistit. Nebudou daňovou optimalizací nuceni k využití obou produktů. Nebo budou mít oba, ale u jednoho si budou platit víc než nyní a u druhého míň a dosáhnou plné daňové úlevy," řekl Sedláček.

Že si budou oba produkty na finančním trhu více konkurovat, nepřekáží příliš ani Asociaci penzijních fondů. "Tyto produkty si konkurují už nyní a je na lidech, jestli si chtějí víc spořit na důchod nebo si pojistit rizika, která kryje životní pojištění. Pro naše členy to rozhodně není problém. Ostatně většina hráčů na trhu nabízí oba produkty," uvedl pro server viceprezident asociace Petr Beneš.

Do penzijních fondů vkládá své peníze jen necelá čtvrtina Čechů. Nejoblíbenější jsou u lidí mezi 40 až 55 lety, kdy je využívají dva z pěti. Na svůj důchod však příliš nemyslí lidé mladší. Životní pojištění na tom není o mnoho lépe. Platí si ho jen 26 procent Čechů, nejzajímavější je pak pro třicátníky.