Má zrušení mléčných kvót vliv na mlékárny?
Zrušení mléčných kvót se týkalo zemědělců, ne mlékáren. To znamená, že zemědělci jsou dnes svobodní v produkci mléka. Může se stát teoreticky, že by se mohla změnit dodávka mléka do mlékáren.

Myslíte si, že to bude pro zemědělce přínosnější?
Nedá se jednoznačně říci, zda na tom budou lépe nebo hůře. Závisí to na tom, jestli nebude nabídka mléka vyšší než poptávka. To ovlivní výkupní cenu mléka. U nás se zvedla produkce mléka v prvních sedmi měsících roku o 4,2 procenta. Jsme dokonce mezi pěti zeměmi EU, kde se produkuje více mléka. To je v této chvíli téměř nežádoucí.

Dá se tedy hovořit o mléčné krizi?
V určitém smyslu ano. Celosvětová spotřeba mléka stagnuje. Nabídka mléka převyšuje poptávku. Poklesla poptávka v exportních destinacích, především v Číně a Rusku. Zrušení mléčných kvót krizi ještě podtrhlo, a na cenu nemá zásadní vliv.

S přebytkem mléka klesá výkupní cena mléka. Je už pod výrobními náklady, ale ceny mléčných výrobků, jak spotřebitelé očekávali, příliš neklesají. Čím to je?
Cena mléka meziročně spadla o 17 procent při porovnání období od ledna do července loňského a letošního roku. Současný vývoj cen mléčných výrobků, respektive jejich pokles, neodpovídá situaci ve vývoji cen surovin. Lze tedy říci, že se v maloobchodě kvůli jeho cenovému diktátu nepromítá pokles suroviny. Meziročně klesly ale spotřebitelské ceny mléka v červenci o 14,7, v červnu o 12,5, sýrů o 7,7, v červnu o 4,8, ostatních mléčných výrobků o 4,5, v červnu o 0,4 procenta.

Myslíte, že zemědělci budou dostávat za mléko ještě méně?
Další vývoj ceny je špatně odhadnutelný, i když se s ohledem na končící sezónu nechá spíše předpokládat, že se bude pozvolna stabilizovat. Nyní se dostáváme do zimního období, kdy je mléka obecně méně a obsahuje více tuku i bílkovin. Rozhodně se ale nevrátí na úroveň loňského roku v tuhle dobu, kdy se pohybovala kolem devíti korun. Další vývoj cen podmiňuje změna poptávky ze zahraničních trhů. Dále také situace v sektoru krmiv, protože letošní suché léto se podepsalo zejména na produkci sena, ale také vojtěšky a kukuřice.

Chystají se nějaká opatření?
Po protestech zemědělců se sešla řádná rada ministrů zemědělství a schválila dotaci pro zemědělce 420 milionů eur. Pro ČR je připravena obálka s částkou 11,2 milionu eur. Je určena na zvýšení podpory soukromého skladování sušeného mléka a sýrů. Z této částky se bude platit skladné. Je to sice zatím jen oddálení problému. Ale předpokládá se, že mléčná krize nebude trvat do nekonečna. Tím, že se do systému nalijí nějaké peníze, situace se stabilizuje.