Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny v zemích platících eurem v červnu zvýšily o 0,2 %. V zemích EU pak stouply o 0,1 %.

Ceny energií v eurozóně v červnu klesly o 6,4 %, tempo jejich poklesu však zpomalilo z 8,1 % v květnu. Ceny služeb, potravin, alkoholu a tabáku a neenergetického průmyslového zboří vzrostly. Nejvyšší růst zaznamenal sektor služeb, a to o 1,1 %.

Jádrová inflace, která nezahrnuje nejvíce nestabilní ceny nezpracovaných potravin a energií, činila v eurozóně stejně jako v květnu 0,8 %. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace zrychlila na 0,9 % z 0,8 % v květnu.

Spotřebitelské ceny se meziročně snížily v celkem 13 členských zemích EU. Nejvyšší pokles, zhruba o 2 %, zaznamenaly Kypr a Bulharsko. Naopak nejvyšší inflace byla v Belgii, kde činila 1,8 %. Ve Švédsku pak dosáhla 1,2 % a na Maltě 1 %.

Evropská centrální banka (ECB) v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a zvýšila inflaci, která se už delší dobu pohybuje kolem nuly. Její kroky ale zatím žádoucí zrychlení růstu a zvýšení inflace nepřinesly. Dlouhodobým cílem ECB je návrat meziroční míry inflace ke dvěma procentům.