Na dopis upozornil na svém webu Svaz odborářů služeb a dopravy (SOSaD). Výpravčí přednosta vyzval k vzorné ústrojové kázni, čistotě a oholené tváři. V dopise výpravčím rovnou i radí, co mají říkat. „Vítáme vás na Moravě. Náročná výluková činnost, ale vše zvládáme,“ uvádí například.

Jednomu z výpravčích nařídil košili s dlouhým rukávem, aby zakryla tetování. „Vítáme vás na Hané. Jezdíme dobře, skoro včas,“ poradil mu přednosta, co má říkat. Všechny současně upozornil, že při odchodu politiků nestačí říct jen „Na shledanou.“, ale ještě poděkovat za návštěvu.

Ještě před příjezdem měla směna zajistit kontrolu funkčnosti výtahů či eskalátorů nebo doplnit dezinfekci. „Odstraní přeplácané vývěsky stejného typu a neopomene odstranit zbytky lepící pásky,“ vyzval přednosta.

„Nehrajeme si na Potěmkinovu vesnici, nelakujeme narůžovo. Bude-li sebevrah ,u sousedů‘ a vlaky budou mít zpoždění nebo jezdit odklonem – normálně informovat o problémech,“ stojí v dopise.

Premiér a ministr nakonec za žádnými výpravčími nepřišli, ministr ale navštívil například stavbu tratě z Olomouce do Uničova. Ministr trať na 160 km/h označil za rychlotrať.