Rok 2013 ukázal, že konzervativní investice nemusí být vždy nejlepší volba. „Dluhopisové výnosy byly nízké. Platilo, že čím bezpečnější dluhopis, tím nižší výnos. Jen pár komodit si udrželo hodnotu, když drahé kovy (kromě palladia) byly vyloženě špatnou investicí a propad ceny zlata se může směle poměřovat s těmi nejhoršími kapitolami dění na akciových trzích vůbec," říká k tomu Aleš Prandstetter ze společnosti ČSOB Asset Management.

Kombinace aktiv, považovaných často za nejbezpečnější, tedy amerických obligací a zlata, přinesla v USA ztrátu vysoko přes deset procent.

Dařilo se naopak těm, kteří se drželi rad odborníků a rozložili své úspory i do akcií. Diverzifikace zůstává samozřejmostí i v letošním roce. „Výnosy na peněžním trhu, a to na libovolných účtech, zůstanou slabé. Motorem by proto mohly být opět akcie," domnívá se Aleš Prandstetter.

Pro akciové trhy bude letos zcela zásadní výkon firemních zisků. Rostoucí kupní síla a méně přísná úsporná opatření jsou hlavními důvody, proč bude letošní rok pravděpodobně lepší než ten minulý. Při pohledu na jednotlivé světadíly pak vyplývá, že je dobré volit oblasti, kde se očekává další růst ekonomiky. Jedná se o firmy na rozvíjejících se asijských trzích a v eurozóně.