Možnost pořídit si registrační značku na přání mají majitelé automobilů v Česku od roku 2016. Tehdy možnosti využilo zhruba 5,8 tisíce řidičů. Následně se výdej ustálil pod hranicí pěti tisíc kusů. Zlom však přišel v roce 2021. Obce s rozšířenou působností jich vydaly více než 6,4 tisíce. Boom pokračoval i v uplynulém roce 2022. Počet vydaných značek dosáhl rekordního čísla – bezmála 7,2 tisíce kusů. 

Jedním z důvodů rostoucích SPZ se znaky podle návrhu řidiče mohou být ušetřené peníze. „Nová auta nejsou, lidé tak nakupují ojeté vozy. Ty jsou levnější. Za ušetřené peníze si tak možná chtějí dopřát radost místo zcela nového auta,“ myslí si dovozce automobilů ze zahraničí Petr Tůma.

Nejoblíbenější barvou je u řidičů v Česku šedá, na druhou příčku se derou bílé varianty aut. Bílý byl v roce 2022 každý čtvrtý nový vůz
Barvy aut v Česku ztrácejí na pestrosti. Mezi značkami hraje stále prim Škoda

Za šest let vydaly úřady přes 37 tisíc „registraček“ na přání. Ovšem tolik vozů na silnicích s originálními SPZ v současné době nejezdí. Je jich kolem třiceti tisíc. „Rozdíl je dán tím, že některé registrační značky na přání jsou sundané z vozidel, některé zanikly, ať už zrušením registrační značky na přání nebo zánikem vozidla a tak podobně,“ upřesňuje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. 

Vydání registrační značky na přání se řídí několika pravidly, a ne vždy úřad žádost schválí. Zejména v případech, pokud se jedná o hanlivá slova anebo slova, ve kterých jsou uvedená písmena G, CH, O, Q a W. „Je to z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen. Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen,“ upozorňuje Jemelka.

Tisíce korun

Zásadní rozdíl je v nákladech na pořízení. Jedna tabulka na přání vyjde na pět tisíc korun – to je ale pro případ motocyklů či vozíků. U automobilů řidiči zaplatí dvojnásobek, protože jsou potřeba dvě. Při ztrátě či krádeži i jedné značky je nutné proces absolvovat znovu. Tedy znovu zažádat a znovu zaplatit deset tisíc korun. Původní skladby písmen a číslic ale již použít nelze. „Z důvodu možného zneužití ztracené tabulky,“ podotýká mluvčí ministerstva dopravy.

Stejný postup je však i v případě klasických SPZ. Jen s tím rozdílem, že obě značky vyjdou na 450 korun, z toho 50 korun je správní poplatek.

Značky na přání.Registrační značka na přání. Ilustrační snímekZdroj: Deník/Pavel Hrabica

Riskovat jízdu bez registrační značky se nevyplácí. I v případě chybějící jedné plechové tabulky hrozí řidiči řidiči pokuta v rozmezí od pěti do deseti tisíc korun, k tomu navíc zákaz řízení od šesti do dvanácti měsíců. Vše je řešeno pouze ve správním řízení. Stejně vysoká pokuta ovšem hrozí i v případě, že bude SPZ nečitelná či zakrytá sněhem.

„Zákon hovoří jasně. Registrační značka musí být stejně jako vozidlo před jízdou očištěno. Výmluvy jsou ze strany řidičů časté,“ zdůraznil mluvčí Policejního prezidia České republiky Ondřej Moravčík.

Vydání třetí značky

V době pandemie a i kvůli nařízeným opatřením v podobě zákazu hromadného cestování si Češi oblíbili výlety do přírody. Propadli zejména cyklistice. Potvrzují to i statistiky ministerstva dopravy. Stoupl totiž počet vydávaných duplikátů registračních značek. Jedná se o třetí registrační značku, která se většinou umisťuje na držák kol na tažném zařízení.

Zatímco v roce 2019 úřady vydaly bezmála 38,3 tisíce duplikátů, o dva roky později to bylo již téměř 48,9 tisíce. Třetí značku lze objednat na úřadu obce s rozšířenou působností. Řidič zaplatí šest set korun, zhotovení duplikátu je zapsáno do velkého technického průkazu. 

Průměrně čtrnáct poznávacích značek (lidově SPZ) měsíčně odebrali v loňském roce příslušníci obou sborů řidičům, kteří měli resty na nezaplacených pokutách. Ilustrační foto.
Zabavování SPZ funguje. Hříšníci za rok zaplatili dluhy za 16 milionů

Jenže pozor. Na silnicích jsou poměrně často vidět i napodobeniny. Mnozí řidiči podlehnou nabídkám obchodů a objednávají si neoriginální plastové značky. Riskují však pokutu až deset tisíc korun a zákaz řízení až na jeden rok. „Jezdil jsem s takovou značkou cirka čtvrt roku. Jednou mě zastavila policejní hlídka. Naštěstí jsme se dohodli, že jsem tu plastovou zlikvidoval a tu originální ze zadní části vozu přemístil před policisty na nosič. Hned poté jsem si nechal udělat duplikát a mám klid,“ popisuje cyklista Honza Chytrý z Rakovnicka. 

I třetí duplicitní značku je potřeba hlídat. „V případě ztráty musí být žadateli na vozidlo vydána celá sada tabulek registračních značek. Kombinaci znaků ze ztracené značky nelze použít,“ dodává Jemelka.

Registrační značky

Vydání registrační značky na přání: 5 000 korun za jednu tabulku
Vydání registrační značky s novým číslem: 400 korun za dvě tabulky
Vydání nové registrační značky: 200 korun za tabulku (u vozidel s jednou tabulkou)
Správní poplatek: 50 korun (platí se při každém požadavku)
Vydání duplikátu (třetí značky s hvězdičkou): 600 korun

SPZ na přáníRegistrační značka na přání. Ilustrační snímekZdroj: ČTKRegistrační značka je přenositelná – vlastník ji může použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo. Značka je vázána na konkrétní osobu. Nelze ji tedy například prodat další osobě.

Registrační značku lze rezervovat – Úřad obce s rozšířenou působností může značku po jejím schválení rezervovat na tři měsíce.  V tomto období nesmí být vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli. V jednom okamžiku však lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu. Stejný postup je i v případě, že zájemce v okamžiku podání žádosti o značku na přání nevlastní žádné vozidlo nebo vlastní vozidlo, které ještě nebylo zaregistrováno.

zdroj: Ministerstvo dopravy ČR