"V podstatě je to otázka téměř okamžitá," řekl dnes ČTK šéf české pobočky EMI Vladimír Kočandrle. "Nemůžu ale ještě říct, jestli to bude třeba už příští čtvrtek," uvedl.

Společnost EMI v pondělí oznámila, že zpřístupní téměř celý svůj hudební katalog k volnému stažení na internetu, bude si za to ale brát více peněz než za stahování skladeb chráněných protipirátským softwarem DRM. Vadou na kráse je však sdělení, že úprava se nevztahuje na katalog skupiny Beatles.

"Bude to znamenat, že bude k mání hudba zcela zbavená jakékoli digitální ochrany v datově o třídu vyšší technické kvalitě," konstatoval Kočandrle. Posluchači si budou moci zakoupit hudbu prakticky z celého katalogu EMI, a to v původním i novém kvalitnějším formátu.

EMI skladby zařadí do takzvané prémiové kategorie, kde se za stažení skladby sice bude platit víc peněz než za skladbu opatřenou ochranným prvkem DRM, zákazník ale bude moci se staženým souborem nakládat prakticky bez omezení. Volnější stahování skladeb z produkce EMI bude na globálním základě, a mělo by tedy být dostupné téměř všude.

"Služba iTunes Store společnosti Apple bude prvním on-line obchodem, který bude dostávat soubory ke stažení z nové prémiové kategorie," píše se ve zprávě EMI. Apple již potvrdil, že bude nabízet skladby z vydavatelství EMI ve svém formátu AAC bez prvku DRM.

Hudební průmysl se dosud snažil bránit volným formátům, jako je MP3, byť obliba "empétrojek" u hudebních fanoušků výrazně vzrostla. To se ovšem změní a zákazníci budou moci volit i preferovaný formát. Konkurenti EMI krok firmy spíše kritizují.