Na zálohách windfall tax, kterou stát uvalil na energetické, petrochemické a těžební firmy a na velké banky, se loni vybralo 39,1 miliardy korun, za letošní první čtvrtletí 13 miliard korun. Třeba od bank stát očekával řádově víc. Nyní se rýsuje zrušení daně z neočekávaného zisku.

Ministerstvo financí Deníku sdělilo, že windfall tax byla zavedena na pokrytí mimořádných výdajů vlády na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií, nikoliv ke konsolidaci státního rozpočtu. „V případě vyrovnanosti příjmů a výdajů by tato daň už splnila účel,“ konstatoval Ondřej Macura z tiskového oddělení resortu.

Vláda pomocí windfall tax vybrala méně, než očekávala:

Peníze. Ilustrační snímek
Vláda zatím vybrala od bank a energetiků jen čtvrtinu toho, co chtěla

Vláda ji původně schválila na tříleté období od roku 2022 do 2025. Ministr Zbyněk Stanjura (ODS) opakovaně uvádí, že je připraven navrhnout zkrácení o rok. Naposledy to bylo při představení dubnové makroekonomické predikce nebo na sociální síti X. „Pokud se potvrdí předpoklad letošních mimořádných příjmů zhruba 17 miliard korun, které tak souhrnně v letech 2023-24 pokryjí mimořádné výdaje (a obě položky budou rozpočtově neutrální), budu v koalici prosazovat zrušení windfall tax pro rok 2025,“ napsal Stanjura.

Ministerstvo financí teď připravuje analytický materiál pro členy vlády, který mimořádné příjmy a výdaje vyhodnotí. Na případném zkrácení trvání windfall tax se musí shodnout vláda a následně musí tato změna projít také legislativním procesem. To může být problém. Ke zrušení se sice už přiklánějí zástupci TOP 09, někteří členové ODS a zvažují to i ve STAN, zato z tábora lidovců či Pirátů znějí ke Stanjurově plánu nesouhlasné hlasy.

Banky odvedly málo, ČEZ hodně

Děravá windfall tax a její výsledek mnohé zklamal. Podle analytika Tomáše Pfeilera ze společnosti Cyrrus nejlépe zvládly optimalizaci dopadů banky, z plánovaných 33 miliard loni odvedly jen 730 milionů korun. Mimo jiné se o zisky podělily se střadateli. „Banky zvolily alespoň proklientsky férový přístup, urychlily navyšování úročení na depozitech, tedy posílaly peníze lidem. Dále se vyššímu placení vyhnuly díky prodeji, zpětném nákupu a držení státních dluhopisů. Takzvaně je otočily. Do účetního hospodářského výsledku si z toho promítly ztrátu, ale technicky vzato jim portfolio zůstalo,“ vysvětlil Pfeiler.

Státní rozpočet vloni skončil ve vysokém shodku:

Ministr financí Zbyněk Stanjura a premiér Petr Fiala při jednání Poslanecké sněmovny
Státní rozpočet loni skončil ve schodku 288,5 miliardy korun, oznámil Stanjura

Nejvíce daň zabolela energetické firmy, zvlášť polostátní ČEZ. Ostatně minoritní akcionáři požadují její zrušení. „V energetice byly zisky řádově vyšší. I ve srovnání s bankami,“ zmínil analytik.

Windfall tax obecně považuje za špatný vládní nástroj. „Penalizuje vítěze, což v principu neberu jako správné. Za covidu prosperovaly zase jiné segmenty, jako e-commerce, a k takovému opatření nedošlo. V praxi tím stát krátkodobě může naplnit vládní pokladnu, z dlouhodobého hlediska však podrývá investorskou důvěru v Českou republiku. Jak moc, to ukáže až čas. Může se to vymstít i ve vyšších nákladech na vydávání dluhopisů,“ dodal Pfeiler.