Incident, k němuž 12. dubna došlo, začal, když do kavárny Starbucks přišli dva muži, nic si neobjednali a požádali o kód pro přístup na WC. Obsluha je odmítla s tím, že záchody jsou určeny jen pro zákazníky. Muži poté bez objednávky zasedli v kavárně s tím, že neodejdou, než dorazí jejich kamarád. Obsluha proto zavolala policii, aby oba muže vyvedla. Policisté k tomu oba opakovaně vyzvali, a když neuposlechli, zatkli je a převezli na místní okrsek. Starbucks nepodal žalobu, takže oba zatčení byli záhy opět propuštěni.

Protože však byli oba černé pleti, vyvolal jejich případ okamžitě odezvu u orgnizace Black Lives Matter, která se specializuje na nátlakové veřejné protesty. K rozšíření všeobecných demonstrací přispělo navíc virálně se šířící video zachycující incident - podle anonymního doprovodného komentáře k videu totiž obsluha pět minut před oběma muži pustila na záchod bílou dívku, která si rovněž nic neobjednala - uplatnila tedy dvojí přístup. Starbucks se rychle oběma mužům omluvil a údajně se s nimi dohodl na finančním odškodnění. Město Philadelphia navíc souhlasilo s předáním 200 tisíc dolarů fondu pro mladé podnikatele.

Výpadek tržeb kvůli současnému školení se odhaduje podle agentury AFP na 12 až 14 milionů dolarů. Školení probíhá od 14 hodin místního času (19 hodin středoevropského času). "Uvědomujeme si, že čtyři hodiny tréninku nevyřeší rasovou nespravedlnost v Americe, nebo to, že někdo, kdo přijde do našich obchodů, může mít problém," uvedl pro CNN výkonný ředitel Starbucksu Howard Schultz. Cílem školení podle jeho slov je, aby se Starbucks "stal místem, kde se všichni lidé budou cítit vítáni".

Kávový gigant prohlašuje, že současný projekt je prvním krokem v dlouhodobém procesu, který bude zahrnovat další školení a poběží po celém světě. Společnost má 25 tisíc kaváren v 70 zemích včetně České republiky. Přesný obsah školení firma odmítla zveřejnit, ale prohlásila, že jeho součástí bude přetlumočení stanovisek Schultze i generálního ředitele Starbucksu Kevina Johnsona a dále vzkazu od amerického černošského rapera a aktivisty Commona. Zaměstnanci také musí shlédnout film dokumentárního tvůrce Stanleyho Nelsona o dějinách Američanů afrického původu a poté budou muset po skupinkách diskutovat o svých zkušenostech s rasovou diskriminací.

Podle AFP není Starbucks jediným případem z poslední doby, kdy se v sociálních sítích virálně rozšířilo obvinění z rasové diskriminace. Jiným příkladem bylo údajně přivolání policie kvůli černošskému studentovi, který usnul ve společenské místnosti univerzity v Yale, nebo policejní zadržení dvadvacetiletého černocha v Severní Karolíně, který vzal svou sestru na školní ples. Americká letecká společnost American Airlines loni oznámila, že poté, co ji aktivistická orgnizace NAACP upozornila na "výskyt znepokojivých událostí" nahlášených afroamerickými cestujícími, proškolí 120 tisíc svých zaměstnanců.