V úterý se ve Tvarožné Lhotě objevili podomní prodejci. Smlouvy na energie místním nabízeli i přesto, že je takový způsob obchodu v obci zakázaný. Vedení Tvarožné Lhoty místní před cizími lidmi varovalo. Pro obchodníky má jasný vzkaz: nemáte zde co dělat!

„Prodejci energií z firmy XEnerie se odvolávali na doporučení obecního úřadu. Obec s touto firmou nikdy nejednala, jejich ceny a podmínky neznáme, a proto je nemůžeme doporučovat. Prodejce se dopouští porušení vyhlášky o zákazu podomního prodeje a nabídky v obci. Pokud vás obtěžuje, můžete na něj přivolat policii," píše obec na svých webových stránkách.

Podle starostky Martiny Bílové nejde o první případ, kdy cizí lidé zvonili po domech a lidem nabízeli služby, zboží nebo výhodnější smlouvy. Ve Tvarožné Lhotě řeší takové nezvané hosty dokonce několikrát do týdne. „Problém trvá už několik let, proto jsme loni schválili nařízení obce, kterým se vydává Tržní řád. V něm stojí, že na území obce je zakázaný podomní prodej zboží a služeb. Jde o prodej, kdy bez předchozí objednávky je dům od domu nabízeno a prodáváno zboží či služba," vysvětlila Bílová.

Zavolají na úřad

Jak vzápětí doplnila, místní jsou již naučení o přítomnosti takových obchodníků úřad okamžitě informovat. „My pak většinou spustíme hlášení místního rozhlasu a v něm upozorníme obyvatele na jejich práva i na to, že se takoví prodejci po obci pohybují. Ohlásíme i rizika, která s nákupem souvisejí, a zároveň tímto prodejce informujeme, že jejich „práce" na našem území je marná a nařízením zakázaná," řekla k radě, kterou dostala loni od starostky Násedlovic Bílová.