Ministerstvo financí ve středu oznámilo, že příjmy státu v loňském roce dosáhly 1 273,6 miliardy korun a výdaje 1 279,8 miliardy korun. Oproti schválenému deficitu tak byl státní schodek nakonec nižší o 53,8 miliardy, dosáhl 6,2 miliardy.

Historický vývoj hospodaření státního rozpočtuZdroj: Ministerstvo financí

Resort podle webu ČT24 uvedl, že na výsledku státního rozpočtu se podepsaly zejména vyšší daňové příjmy hlavně ze sociálního pojištění, které byly proti rozpočtu vyšší o 41,1 miliardy korun. Stát údajně lépe vybíral daně a rozpočtu pomohl i ekonomický růst a rekordně nízká nezaměstnanost.

Evropské dotace však stát čerpal hůře. Oproti předchozímu roku klesly příjmy státu z EU o 81,9 miliardy korun.

Ministerstvo financí uvedlo, že příjmy z DPH v loňském roce dosáhly 266 miliard korun, což bylo o více než dvacet miliard více než před rokem. Díky elektronické evidenci tržeb prý do státní kasy přiteklo přes pět miliard korun.

Na spotřební dani stát v loňském roce získal 154,7 miliard korun, tedy o 4,4 miliardy korun více než o rok předtím. Zaměstnanci do rozpočtu přispěli více než 13 miliardami korun a OSVČ kolem šesti miliardami korun.

Vyšší než původně očekávané byly výdaje státu, a to o 60 miliard korun. Nejvíce se na tom podepsaly sociální dávky včetně důchodů a více peněz na platy učitelů a školství obecně.

Na letošní rok počítá ministerstvo se schodkem 50 miliard korun.