V souvislosti s tím ale také upozornila, že z hlediska efektivity opatření přijímaných na podporu ekonomiky se v řadě případů ukazuje přetrvávající nepružnost některých částí veřejné správy. To se podle rady mimo jiné projevuje nevhodně nastaveným systémem žádostí, ve kterých tudíž dělají žadatelé příliš často chyby, a pomalostí jejich vyřizování.

Zástupci obcí a krajů kritizují, že vyplácení příspěvku OSVČ a společníkům malých firem připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Podle výpočtů ministerstva financí vyplácení příspěvků bude mít na státní rozpočet dopad 26,1 miliardy korun, na daňové příjmy obcí 9,9 miliardy a krajů 3,5 miliardy korun. Jde tak celkem o 39,5 miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že její úřad je připraven podpořit rozpočty krajů, měst a obcí dotacemi na investice.

Senát plánuje do konce června poslat Sněmovně návrh zákona, podle něhož by stát měl obcím a krajům dorovnat výpadek příjmů kvůli proplácení kompenzačního bonusu podnikatelům. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden uvedl, že vláda bohatě vrátí obcím na dotacích peníze, o které přijdou kvůli schválení kompenzačních bonusů.

Velmi stabilní sektor 

Rada upozornila, že sektor místních samospráv byl v rámci veřejných financí dosud velmi stabilní a nebylo by dobré o tuto výhodu přijít. Snižování příjmů rozpočtů krajů a obcí může mít podle rady velmi nepříznivé dopady na jejich investiční aktivitu. "Tu lze z hlediska rozsahu považovat za velmi významnou, neboť investice územních samosprávných celků v posledních letech tvořily téměř polovinu veškerých veřejných investic," uvedla rada.

Proto také rada doporučuje převody z rozpočtu, které by nebyly vázány na konkrétní účel. "Pokud by byl výpadek řešen dotačními programy vázanými na konkrétní akce, výsledkem by byl nárůst administrativních nákladů a časové prodlevy, což by mohlo přispět k procyklickému chování veřejných investic, a tedy i k prohloubení hospodářského propadu. Kromě toho by došlo také k omezení fiskální autonomie místních samospráv," upozornila rada.

Zároveň by podle rady měla být určena maximální hodnota pro zpětné uplatnění daňové ztráty, protože toto opatření může také případně snížit příjmy samospráv. "V případě přijetí tohoto opatření bude zcela klíčové zastropování maximální hodnoty zpětně uplatněné ztráty. Pokud by k němu nedošlo, reálně hrozí, že podniky vlastněné zahraničními subjekty budou mít tendenci v rámci daňové optimalizace přesouvat do České republiky daňové ztráty," uvedla rada.

Uplatnění daňové ztráty zpětně schválila v rámci protikrizového daňového balíčku Sněmovna 29. května. Sněmovna přitom přistoupila na poslanecký pozměňovací návrh, který omezuje její celkovou výši na 30 milionů korun.

Schillerová: Nejmenší obce by mohly dostat přímé kompenzace

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvažuje o přímých kompenzacích výpadku příjmů pro nejmenší obce. V reakci na dnešní zprávu Národní rozpočtové rady (NRR) to uvedla ministryně bez bližších podrobností v České televizi. Zároveň chce v pondělí vládě představit dotační program za 3,1 miliardy korun pro obce do 3000 obyvatel, který by se týkal škol a školek.

NRR dnes ve své čtvrtletní zprávě uvedla, že výpadky příjmů obcí a krajů způsobené mimo jiné vyplácením příspěvků osobám samostatně výdělečně činným i společníkům malých společností by měly být kompenzovány převody peněz ze státního rozpočtu, a to bez vázání na konkrétní účely.

Zástupci obcí a krajů kritizují, že vyplácení příspěvku OSVČ a společníkům malých firem připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Podle výpočtů ministerstva financí vyplácení příspěvků bude mít na státní rozpočet dopad 26,1 miliardy korun, na daňové příjmy obcí 9,9 miliardy a krajů 3,5 miliardy korun. Jde tak celkem o 39,5 miliardy korun.

"V pondělí na vládě představím dotační program program pro školky a školy pro obce do 3000 obyvatel. Jsou připravené projekty a vyhodnocené výzvy," uvedla ministryně.

V případě přímých kompenzací upozornila na to, že by to muselo být formou zákona. "Přemýšlím o tom, ale spíše jen pro ty nejmenší obce. Ta velká města, která ty příjmy mají, by měla být solidární," uvedla.

Samosprávy vyzývají Babiše k jednání o náhradě výpadků v příjmech

Sdružení místních samospráv, Svaz měst a obcí a Spolek pro obnovu venkova dnes vyzvaly dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO) k osobní schůzce kvůli výpadkům příjmů samospráv. Sdružení o tom informovala v tiskové zprávě. Chtějí jednat o tom, jak bude stát obcím a krajům kompenzovat peníze, o které přijdou mimo jiné kvůli vyplácení koronavirových kompenzací pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) ze sdílených daní. V úterý premiér označil akce samospráv za kampaň. Dnes ČTK napsal, že dopis od samospráv nemá, takže podle něj zřejmě v PR a kampani pokračují.

Svazy v otevřeném dopisu uvedly, že Babiše chtějí informovat o společné pozici samospráv, než ji představí veřejně či na jednání v Senátu příští týden. Babiš by podle nich měl na schůzku přizvat i zástupce Asociace krajů. Podle odhadů svazů přijdou obce, města a kraje kvůli kompenzačnímu bonusu pro OSVČ či zpětné kompenzaci daňových ztrát asi o 20 miliard korun. "A to nad rámec očekávaného poklesu příjmů ze sdílených daní, který bude podle stávajících odhadů činit další desítky miliard," uvedly organizace v tiskové zprávě.

Babiš ČTK napsal, že dopis nemá. "Asi pokračují jen v PR a své kampani do krajských voleb. Pokud by chtěli seriózně jednat, tak by se chovali jinak. Na výzvy přes média nereaguji," uvedl premiér.

Babiš dříve řekl, že samosprávám peníze stát "bohatě vrátí" formou dotací. "Dotace jsou prostředky, s nimiž obce nemohu napevno počítat, proto je to podle nás problematické řešení," uvedl Polčák. Svazy i opozice varují před tím, že budou v regionech chybět peníze na investice, někdy ale i na běžný provoz. Místopředsedkyně poslaneckého klubu koaliční ČSSD Kateřina Valachová v úterý řekla, že ANO a ČSSD jednají o spravedlivém mechanismu, jak obcím výpadek příjmů nahradit. Nemělo by podle ní jít jen o dotace.

Premiér v úterý označil protesty samospráv za kampaň před podzimními krajskými volbami. Kritizoval v té souvislosti Polčáka i šéfa Svazu měst a obcí Františka Lukla. Vláda podle Babiše řeší situaci malých obcí. Velká města by měla investovat ze svých mnohdy značných rezerv a být solidární, dodal Babiš.