„Snažíme se domácnosti motivovat, aby energetické úspory svých domovů řešily komplexně, to znamená, aby využily pro zateplení domů dotaci Nová zelená úsporám a současně vyměnily starý kotel díky kotlíkovým dotacím. Vrátí se jim to v nižších platbách za energie a navíc od nás dostanou ještě bonus až 40 tisíc korun na investice,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Bonus získají ty domácnosti, které zkombinují žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří či instalaci solárního systému s dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za jiný ekologický a úsporný zdroj tepla.

„Uplatnit nárok na bonus je možné nejpozději do dvou let od získání dotace na nový kotel. Žadatel si tedy může požádat letos na podzim o kotlíkovou dotaci a třeba na jaře příštího roku o dotaci na zateplení. Po dokončení projektu mu vyplatíme jak dotaci na zateplení, tak i bonus za výměnu kotle,“ ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Zpětně k již podané žádosti z programu Nová zelená úsporám se bonus nevyplácí. 

Elektrárna Dětmarovice.
Resort životního prostředí dostane na příští rok přidáno 210 milionů

Až 150 tisíc na výkonnější domácí elektrárny

„Zcela nově podpoříme dotací až 150 tisíc korun i pořízení větší solární fotovoltaické elektrárny s výkonem více než čtyři tisíce kilowatthodin za rok. Tato elektrárna je vhodná zejména pro domy s vyšší spotřebou elektřiny, například pro vícegenerační domy nebo rodiny s malými dětmi,“ říká ministr Brabec. 

Vyrobenou energií lze vytápět dům, ohřívat vodu či dodávat elektřinu do vnitřních rozvodů. Přebytky energie se akumulují a mohou posloužit například na dobití elektromobilu.  

Šanci dostanou ale i ti, kteří už peníze na solární systém z Nové zelené úsporám získali v minulosti a nyní by jej rádi rozšířili a zefektivnili například přidáním dalších baterií. 

Mladá Mexičanka při pokusu o překonání zdi
USA chtějí zeď na hranici s Mexikem rychle, životní prostředí musí stranou

Webové Poradenské centrum NZÚ 

„Abychom zájemcům o dotace Nová zelená úsporám co nejvíce usnadnili podávání žádostí, připravili jsme pro ně nové webové poradenské centrum," upozorňuje Valdman.

Webový rozcestník Poradenského centra nabízí na adrese https://nzu.sfzp.cz/ kromě seznamu specialistů a dodavatelů i vzorové projekty konkrétních domů, jejichž stavba či přestavba proběhla za podpory programu Nová zelená úsporám, mapu realizovaných projektů či kalkulačku pro výpočet výše dotace.

Novinkou na webu je hlavně databáze specialistů. Obsahuje stovky kontaktů na odborníky, dodavatelské a realizační firmy, kteří pomohou s přípravou a provedením rekonstrukce či stavby domu z programu Nová zelená úsporám.

Vyhledávat se v ní dá podle oboru i místa působnosti, žadatelé najdou kontakty na dodavatele ve svém nejbližším okolí. Vyhledat mohou také zpracovatele energetického posudku, projektanty, architekty, poradenské firmy, technický dozor či dodavatele stavebních prací.

Nový seznam specialistů není zdaleka konečný. Jeho aktualizace probíhá průběžně. Zaregistrovat se může každý dodavatel, který poskytuje služby související s projekty z NZÚ, Fond nevyžaduje žádné speciální dokumenty či osvědčení.

O všechny novinky si mohou domácnosti začít žádat od pondělí 4. září letošního roku. 

Od roku 2014 proplatil Státní fond životního prostředí ČR celkem přes 14 tisíc žádostí. V domácnostech je tak už přes více než 2,3 miliard korun.

Ilustrační foto.
Odborníci na životní prostředí: Prach v Brně může ročně za stovku úmrtí