ON-LINE ke koronaviru ZDE

Bance přišlo přes 3200 žádostí o úvěr. "Nyní je budeme posuzovat, abychom do 14 dnů mohli poskytnout první úvěry," uvedla ČMZRB na svém webu. Přitom zástupci podnikatelů jako Hospodářská komora požadují, aby pomoc od státu přišla okamžitě.

Také podle analytiků je přitom pro přežití zejména malých firem zásadní, aby jim pomoc přišla co nejrychleji. "Klíčová je rychlost, aby vláda přešla od slibů k činům a peníze se začaly uvolňovat už v následujících dnech, ne až v dalších týdnech a už vůbec ne měsících, to by už bylo pozdě," řekl v rozhovoru pro Deník hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

"Jsme banka. Naším úkolem není poskytovat dotace, ale podporovat podnikatele formou finančních nástrojů," řekla Deníku mluvčí ČMZRB Marie Lafantová. "Posouzení nároku na podporu, tedy splnění podmínek, a bonity klienta nelze provést během několika hodin," uvedla. "Každopádně děláme maximum pro to, aby tento proces byl co nejrychlejší," prohlásila.

Podle Navrátila by naopak nyní měl být stát vůči firmám benevolentnější a věci řešit za pochodu. "Peníze je opravdu potřeba rychle poslat, a teprve potom řešit, jak moc na ně měl podnik nárok. Pokud se ex post zjistí, že nesplňoval podmínky nebo své problémy zveličoval, měly by samozřejmě přijít sankce," řekl Deníku ekonom. 

Nový program COVID II

O bezúročné půjčky COVID I s ročním odkladem splátek si podnikatelé mohli žádat od 16. března. Ministerstvo průmyslu a obchodu na ně vyčlenilo pět miliard korun. Nyní spolu s ČMZRB chystá pokračování podpory malých a středních podnikatelů a živnostníků ve formě záruk za komerční úvěry od 10 tisíc korun s finančním příspěvkem na úhradu úroků. Do programu COVID II se zapojí také komerční banky, čímž se nabízená pomoc znásobí.

ČMZRB do programu COVID II vloží pět miliard korun, další prostředky nabídnou ostatní banky. "Díky tomu dojde k znásobení vložených prostředků a tím i dopadu na ekonomiku," uvedl předseda představenstva ČMZRB Jiří Jirásek.

"Malí a střední podnikatelé včetně živnostníků získají provozní financování v objemu kolem 30 miliard korun od komerčních bank," upřesnil Jirásek. Nejnižší možná půjčka bude činit 10 tisíc korun. Přesné podmínky ČMZRB zveřejní v příštích dnech, se zahájením programu COVID II se ovšem počítá až zhruba za dva týdny.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník