Pokud se lidem, kteří si o úvěr požádali, narodí dítě, odečte se jim z půjčky třicet tisíc korun

„Zvýhodněný úvěr je určen pro ty, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z partnerů nedosáhl 36 let věku,“ uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj, pod nějž státní fond spadá. Požádat o něj mohou i lidé, kteří nejsou sezdaní, ale pečují o dítě mladší patnácti let.

Jiří Rusnok během rozhovoru Deníku.
Česká národní banka zvýšila sazby. Hypotéky zdraží, letos již potřetí

KOUPĚ I REKONSTRUKCE

Lidé mohou dostat na rekonstrukci bytu až tři sta tisíc korun, na koupi bytu 1,2 milionu. Pokud staví nebo kupují dům, může se výše úvěru vyšplhat až ke dvěma milionům. Podmínkou je, že mají vlastní úspory. Půjčka nesmí překročit 80 procent ceny.

InfografikaZdroj: DeníkMaximální výše půjčky je podle některých odborníků hlavním negativem státního programu. „Nové byty za milion korun těžko seženete i v okresních městech, kde jejich cenu zvyšuje jejich nedostupnost kvůli mizivé výstavbě,“ míní například Evžen Korec ze společnosti Ekospol. Stejně tak bude velmi obtížný úkol postavit rodinný dům za dva miliony, zvlášť při současném rychlém růstu cen stavebních prací, dodává.

Že je nastavená výše státní hypotéky dost malá, dokládá prý i průměrná výše hypotéky poskytnuté komerčními bankami. Ta na konci loňského roku vzrostla na 2,15 milionu korun, přičemž nad dvoumilionovou hranicí se drží nepřetržitě od listopadu 2016.

MÁLO PENĚZ

Na půjčky pro mladé rodiny stát letos vyčlenil 650 milionů korun, v dalších letech by to mělo být okolo miliardy.

Podle Daniela Kotuly z kanceláře RE/MAX City je to ale jen kapka v moři. „Výše hypotečních úvěrů poskytnutých v roce 2017 byla 227 miliard korun. Z tohoto objemu je částka vyčleněná na Program pro mladé pouhých 0,27 procenta,“ uvedl pro server Blesk.cz Kotula.

Vizualizace výstavby na Kamenném vrchu v Brně. Ilustrační foto.
Ceny nemovitostí stoupají. Nabídka atraktivních bytů přitom klesá

Podle předběžných zpráv je už nyní o půjčky enormní zájem. Pro lidi s úsporami nebo pro ty, kteří si chtějí jen půjčit nižší částku na rekonstrukci bytu, je totiž úvěr i přes některá negativa výhodný.