„Vytváří se tím možnost tuto skupinu podnikatelů, kteří jsou základem obslužnosti venkova a stability zaměstnanosti v regionech, podporovat přímými nebo nepřímými formami,“ konstatuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Mezi možnosti podpory tak podle něj může spadat zjednodušené zaměstnávání rodinných příslušníků.

Ilustrační foto
Rodinné firmy si polepší, vláda chystá plán, jak na to

Podnikatelé po této změně volali už dávno. Například kvůli inspekci práce, která má právo po nich požadovat pracovní smlouvu, a v okamžiku, kdy ji nemají, jim dát vysoké pokuty. 

„Rodinné firmy by navíc mohly dostat podporu v okamžiku, kdy investují zisky zpět do podnikání,“ řekl Deníku Havlíček ještě v době, kdy vedl Asociaci malých a středních podniků a živnostníků. Například ve Španělsku si mohou odečíst z daní průměrnou úrokovou sazbu, která je na trhu. 

V materiálu, který schválila vláda, ale zatím není žádná konkrétní podpora specifikována. Definici by tak měly následovat i další kroky.

Dobrý krok

Podnikatelé jsou ale i s tímto prvním krokem spokojeni. „Rodinné firmy v Česku zůstávají, máme tu své potomky, držíme zaměstnanost,“ říká Zdeněk Černý ze společnosti Biomac, vyrábějící ekologická paliva z biomasy. Firma má okolo 80 zaměstnanců a pracuje v ní devět členů vlastnické rodiny. „Byly by dobré i další možnosti podpory,“ dodává Černý.

V indickém Puné byla slavnostně otevřena výrobna plastových povlaků české firmy Technicoat
Babiš v Indii otevřel nový závod Škody. Vyjádřil podporu rodinným firmám

„Je dobré, že se ta definice zakotvila, ale že by pouze ona nějak výrazněji pomohla, si nemyslím,“ říká Věra Navrátilová z jaroměřské společnosti Reko. Měly by podle ní následovat další věci, například u zaměstnávání rodinných příslušníků.

Rodinná firma

Rodinnou obchodní korporací je obchodní korporace, ve které je nadpoloviční počet společníků tvořen členy jedné rodiny a alespoň jeden člen této rodiny je jejím statutárním orgánem, nebo ve které členové jedné rodiny mají většinu hlasovacích práv.

Rodinná živnost je podnikání, na kterém se svojí prací anebo majetkem podílejí nejméně dva členové rodiny a nejméně jeden z jejích členů má živnostenské nebo jiného obdobného oprávnění.

Za členy jedné rodiny se pro účely rodinného podniku považují společně pracující manželé nebo partneři i jejich příbuzní až do třetího stupně, osoby s manžely nebo partnery sešvagřené až do druhého stupně, dále osoby příbuzné v přímé linii nebo sourozenci.

Zdroj: ministerstvo průmyslu a obchodu

Ilustrační foto.
Rodinné firmy se dočkají vyšší podpory od státu