Deníku Zdopravy.cz mimořádně vysokou dividendu potvrdilo ministerstvo financí i Český aeroholding. Transakce přitom zůstala v dokonalém utajení: ani státní firma, ani ministerstvo se jí nechlubilo.

Deník Zdopravy.cz přišel na mimořádnou výplatu náhodou, když zjišťoval, kolik firmy z oboru dopravy v majetku státu loni poslaly na dividendách. V roce 2016, za který se dividenda vyplácela, vydělal ČAH 2,514 miliardy korun čistého.

Nebývale vysoká dividenda odešla z aeroholdingu v době, kdy se firma připravuje na největší investiční akci za poslední desetiletí, kterou je stavba paralelní dráhy, i rozšiřování terminálů. Stát ale usoudil, že peníze na účtech firmy nejsou potřeba. 

„Výše dividendy byla stanovena s ohledem na cashflow i rating společnosti. Při rozhodování o výši dividendy byla vzata do úvahy i poměrně vysoká částka nerozděleného zisku společnosti,“řekl Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

Aeroholding se i přes velký odliv peněz z firemních účtů podle mluvčí Mariky Janouškové dál připravuje na investice do budoucího rozvoje. Aeroholding, jehož hlavní součástí je Letiště Praha, má připraveny akce za 27 miliard korun.

Podle Janouškové výše dividendy nemá žádný významný negativní dopad na chod společnosti.

„Dividenda byla vyplacena s ohledem na výši nerozděleného zisku a mimořádně dobré hospodářské výsledky naší společnosti v souladu s rozhodnutím jediného akcionáře. Výše vyplacené dividendy neměla vliv na rating, který byl letos potvrzen i nadále na nejvyšší úrovni A1 stabilní,“ dodala Janoušková.