Lidé, ale i firmy, církve či neziskové organizace mohou od včerejška kupovat prémiový dluhopis s tříletou splatností a průměrným ročním výnosem před zdaněním 2,3 procenta, pětiletý kuponový dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,73 procenta, pětiletý reinvestiční spořicí dluhopis s ročním výnosem 2,98 procenta a sedmiletý protiinflační dluhopis. U inflačního dluhopisu záleží na výši inflace, ta není moc velká, v tuto chvíli 1,8 procenta ročně. Výhled na příští rok je asi 1,4 procenta. Úroky u ostatních dluhopisů nabíhají postupně (viz tabulka).

Nejsme banka

Z podzimní nabídky zmizel krátký 1,5letý dluhopis. „Tyto 1,5leté dluhopisy nebyly zařazeny zejména proto, že ministerstvo financí přistoupilo ke snížení hrubé výpůjční potřeby o zhruba padesát procent proti plánu. Současně motivuje zájemce o státní dluhopisy 
k dlouhodobějšímu spoření," řekl včera regionálnímu Deníku mluvčí resortu financí Ondřej Šrámek.

Státu podle něj jde dlouhodobě o to, aby si peníze na financování státního dluhu půjčoval z vícero zdrojů, nechce soupěřit s bankami. Kdyby totiž stát šel žádat o peníze na běžný trh, půjčil by si je levněji, než když si je nyní půjčuje od lidí. Podle investičních ekonomů jsou ale občané státu dobrými věřiteli. „Domácnosti a neziskové organizace nejsou totiž tak vrtošivými investory jako velcí domácí i zahraniční institucionální investoři. A to jednoduše proto, že jejich peníze nemají v případě negativních zpráv tak rychlé nožičky," vysvětluje obchodní šéf Conseq Investment Lukáš Vácha. „Z pohledu investora představují státní spořicí dluhopisy nejbezpečnější způsob uložení peněz v českých korunách, a to i ve srovnání s bankovními účty, zejména nad limit zákonného pojištění vkladů," míní Lukáš Vácha.

Záleží na odvaze

Pro co by se měli rozhodnout střadatelé, pokud vyrazí na nákup dluhopisů? „Vhodné jsou pro velmi konzervativní střadatele, kteří nechtějí investovat do ničeho rizikovějšího. Podobné nebo i lepší sazby se pořád ještě dají najít na některých bankovních vkladech," vysvětluje Aleš Tůma, analytik společnosti Partners Financial Services.

Na výhodnost jednotlivých dluhopisů má samozřejmě vliv jejich splatnost. „Úročení tříletého dluhopisu není vzhledem k rekordně nízkým sazbám špatné. U pětiletého dluhopisu už je s otazníkem, jestli si zamykat poměrně skromný výnos na tak dlouhou dobu. Protiinflační dluhopis nevypadá vzhledem k aktuálně nízké inflaci atraktivně, ale v portfoliu může dávat smysl jako určitá „pojistka" proti vyšší inflaci do budoucna," popisuje Aleš Tůma.

Při nákupu dluhopisů je nutné mít na paměti, že jejich výnos se od letoška daní běžnou 15procentní sazbou.
Lidé mohou dluhopisy pořídit na vybraných pobočkách České pošty, dále v pobočkách ČSOB a finančních centrech Poštovní spořitelny, ve vybraných pobočkách České spořitelny, Komerční banky a také J&T Banky. Distributoři získají 0,31 procenta ročně z celkového objemu prodaných dluhopisů. Stát od roku 2011 prodal lidem dluhopisy za 107 miliard korun. Domácnosti teď drží 4,33 procenta státního dluhu.

Dluhopisy