„Dosavadní podpora by se dala například přesměrovat na investice do energetických úspor, aby co nejvíce domácností mělo svůj nezávislý zdroj energie, který je nejen ekologičtější, ale i levnější. Nicméně nechci předjímat, debata o tom se teprve začíná vést,“ sdělila ČTK. Názor koaličních Pirátů a STAN ČTK zjišťuje.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Petra Hladíka není možné zrušit podporu stavebního spoření, dokud se nenalezne jiné řešení. „Obzvlášť v takto těžké době. Změna by se negativně mohla dotknout až 3,2 milionu lidí,“ uvedl v tiskové zprávě. Předsednictvo lidovců v usnesení uvedlo, že odmítá ukončení státní podpory u stavebního i důchodového spoření.

Ilustrační foto
Rodinám chybí peníze na kroužky pro děti. S placením pomohou i radnice

Stanjura v neděli ČT řekl, že v rámci diskusí se o snížení či zrušení státního příspěvku na stavební spoření uvažuje. „Je to věc, kterou budeme zvažovat,“ řekl. Ze státního rozpočtu na podporu stát posílá ročně kolem čtyř miliard korun. Za rok 2021 to bylo 4,2 miliardy korun. Státní podpora na stavebním spoření činí ročně maximálně 2000 korun. Stavební spořitelny evidují zhruba 3,3 milionu smluv o stavebním spoření.

Podle Národní rozpočtové rady může omezení státní podpory u stavebního spoření vést k nápravě nerovnováhy veřejných financí. Na druhou stranu podle Asociace českých stavebních spořitelen takový krok povede k poklesu zájmu o spoření v rámci stavebního spoření, což by následně snížilo nabídku úvěrů na bydlení, včetně žádaných investic do zateplení a zvýšení energetické efektivity. Podle některých odborníků by zrušení podpory mohlo znamenat konec tohoto finančního produktu.