Únorová bilance státního rozpočtu se pohybuje v kladných číslech už pět let. V roce 2014 dosáhla dokonce 50 miliard korun. Optimistická čísla jsou však ovlivněna zejména příjmy z fondů EU, které vždy v úvodu roku prýští nejmocněji. Bez nich by byl stát v plusu pouze 0,3 miliardy.

Státní výdaje za leden a únor vzrostly bezmála o deset miliard. Podílely se na tom zejména sociální dávky, které se zvýšily o 3,7 miliardy, a důchody, na něž šlo o 3,4 miliardy více prostředků než před rokem. Náklady na platy státních zaměstnanců vzrostly díky listopadovému balíčku o plných 12 procent.

Ilustrační foto
Výrobce Aquily prohrál spor s časopisem dTest, kritika vody byla oprávněná

Díky nízké nezaměstnanosti a hospodářské konjuktuře však o celkových 11,6 miliard vzrostly i daňové příjmy. „Situace odpovídá současnému vrcholu ekonomického cyklu, který charakterizuje tendence domácností k razantnímu zvyšování spotřeby,“ okomentoval statistiku Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit. Schodek na konci roku by tak mohl být i méně než plánovaných 50 miliard korun.

Struktura plnění státního rozpočtu přesto už nyní ukazuje slabá místa. „Za první dva měsíce roku se podařilo utratit jen tři procenta z částky určené na kapitálové výdaje, což je nebývale málo,“ varoval Sobíšek. Podle něj se rozpočet udrží v předepsaných mezích jen tak dlouho, dokud ho bude podporovat silný růst ekonomiky.

Úřad práce v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.
Míra nezaměstnanosti se drží nebezpečně nízko, Česko má v Evropě značný náskok