Navzdory rekordně nízké nezaměstnanosti vzrostly meziročně výdaje na sociální dávky, a to rychleji než důchody. Státní rozpočet přesto již potřetí za sebou zůstal v září v přebytku. Ekonomové přitom nejsou zajedno v tom, zdali nějaký přebytek vydrží až do konce roku.

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip.
Filip doporučí KSČM, aby podpořila ve Sněmovně státní rozpočet

„Některé z výdajů jsou nadměrné a při nadcházejícím cyklickém útlumu ekonomiky zatíží veřejné finance více, než je zdrávo,“ zkritizoval utrácení státu Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. Odhadl, že účet za celý rok skončí v minusu, a to hlavně kvůli výdajům, které při sestavování rozpočtu nikdo nepředpokládal, jakými jsou například slevy pro důchodce a studenty na železnici.

Málo investic i v době prosperity

Výraznou vzpruhou pro státní finance jsou již tradičně dotace z evropských fondů. Bez nich by byl rozpočet již nyní v pětimiliardovém deficitu. V závěru roku se navíc státní instituce urychleně snaží vyčerpat přidělené prostředky.

Ve struktuře veřejných financí se i v době hospodářské konjuktury rozevírají nůžky mezi mandatorními výdaji a investicemi. Ty oproti loňsku vzrostly o bezmála 20 miliard korun. „To však byl rok nebývalé slabé investiční činnosti státu, pročež i příslušná srovnávací základna meziroční komparace je letos nemístně nízká,“ upozornil Kovanda na zrádnost interpretace celkového trendu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Maláčová: Vláda se pokusí vyjednat podporu rozpočtu hlavně s komunisty