Letošní leden je z pohledu státní poklady lepší než loňský i při srovnání bilance očištěné o evropské prostředky. Vloni totiž činil čistý přebytek pouze 2,9 miliard korun.

Struktura státních příjmů se meziročně prakticky nezměnila. Více než polovinu zajistila DPH a sociální pojištění, menší část pak daně z příjmů a spotřební daně. Nejvyšší růst zaznamenal výběr spotřební daně z tabákových výrobků. Zatímco všechny ostatní příjmy rostly o méně než desetinu, z prodaných cigaret a tabáku se vybralo o 20 procent více. Naprosto zanedbatelné příjmy naopak představovala silniční daň a často kritizovaná daň z nemovitých věcí.

V oblasti výběru DPH věští ministerstvo do budoucna stamilionové výpadky. „Negativně se projeví dopad přesunu novin a časopisů do druhé snížené sazby i změna režimu DPH u provozovatelů rozhlasového a televizního vysílání, kterým nově vznikl nárok na odpočet,“ uvedlo rezort v oficiálním prohlášení.

Státní výdaje meziročně vzrostly o 9 procent, a to zejména kvůli 3,3 miliardám navíc obcím a krajům podle zákona o sociálních službách, 2,7 miliardám navíc pro základní a střední školy a 2,1 miliardám na transfery Státního zemědělského intervenčního fondu. Celkové výdaje tak v ledu dosáhly 105,7 miliard korun.

Schválený schodek na letošní rok činí 50 miliard korun. Vloni to bylo o 10 miliard více, nicméně skutečný schodek byl nakonec pouze 6,2 miliard.