Opoziční hnutí ANO a SPD neuspěla s návrhy na vrácení rozpočtu vládě k přepracování. Pro schválení základních parametrů hlasovalo 87 poslanců. Koalici podpořil i nezařazený poslanec Ivo Vondrák zvolený původně za ANO. Proti hlasovalo 69 opozičních poslanců. Celkem bylo v sále přítomno 156 poslanců. Poslanci jednali o rozpočtu zhruba 11,5 hodiny. Rozpočet jako celek by Sněmovna mohla schvalovat na přelomu listopadu a prosince.

Návrh rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 2,3 procenta a růstem spotřeby domácností o 3,9 procenta. Na růstu spotřeby domácností by se měl podílet obnovený nárůst reálných příjmů. Průměrná míra inflace by měla klesnout z letošních 10,9 na 2,8 procenta.

Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na briefingu po setkání na Pražském hradě
Nespokojení Češi. Fialově kabinetu důvěřuje jen čtvrtina lidí, ukázal průzkum

Opozice rozpočet kritizovala. Podle předsedy SPD Tomia Okamury návrh rozpočtu extrémně zadlužuje budoucnost a podporuje inflaci. Předsedkyně klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová řekla, že navrhované příjmy a výdaje neodpovídají aktuálním okolnostem. „Je to dobrý, realistický a vyvážený rozpočet,“ shrnul Stanjura své hodnocení rozpočtu.

Hnutí ANO chtělo v rozpočtu aktualizovat příjmy, které jsou podle něj nadhodnocené. Podle SPD by vláda měla víc zohlednit potřeby českých občanů a firem.

Fiala i Babiš ve Sněmovně chyběli

Jednání se nezúčastnil premiér Fiala, který je na návštěvě Izraele. Z pracovních důvodů se omluvil i bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). V minulosti vystupoval při prvním čtení rozpočtu také bývalý prezident Miloš Zeman. Prezident Petr Pavel při této příležitosti do Sněmovny nezavítal.

Výdaje většiny rozpočtových kapitol mají klesnout, vzrostou naopak zejména u ministerstva obrany a také u resortů sociálních věcí a školství. O víc než třetinu se zvýší výdaje na obsluhu státního dluhu.

Vláda jako hlavní priority rozpočtu uvádí udržení sociálního smíru, zajištění předvídatelného způsobu financování zdravotnictví, zajištění platů učitelů na úrovni 130 procent průměrné mzdy a také zajištění výdajů v objemu dvou procent hrubého domácího produktu na obranu. Průměrná penze by od ledna měla vzrůst na 20 635 korun.

Výdaje kapitoly Státní dluh se v příštím roce zvýší o 25 miliard korun na 95 miliard korun.

Sněmovní diskuse o nedůvěře vládě, 18. října 2023, Praha. Předsedkyně klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (uprostřed) naslouchá vystoupení jednoho z poslanců. Vpravo poslanec ANO Aleš Juchelka
Fialova vláda přestála i třetí hlasování o nedůvěře. Debata trvala přes 30 hodin

Ministr Stanjura se vůči výtkám Schillerové ohradil. Prohlásil, že navrhované příjmy jsou realistické a potvrdil je výbor pro rozpočtové prognózy. Pozastavoval se nad tím, že opozice volala po zvýšení výdajů v jednotlivých kapitolách, zatímco někteří řečníci kritizovali výši nyní navrhovaného schodku.

Schillerová rozpočtu vytkla kromě jiného přesouvání deficitu do mimorozpočtových fondů, konkrétně do Státního fondu dopravní infrastruktury. „V letošním roce si tak ministerstvo financí vylepší bilanci státního rozpočtu nejméně o 25 miliard korun, v roce příštím má jít o 18 miliard korun. Osmnáct miliard korun, které si ministerstvo financí půjčí od EIB (Evropské investiční banky) a prostřednictvím úvěrové smlouvy se Státním fondem dopravní infrastruktury je bude následně půjčovat kapitole ministerstva dopravy na dopravní infrastrukturu,“ uvedla.

Stanjura uvedl, že pokud se ukáže, že půjčka od EIB není výhodnější než emise státních dluhopisů, pak ji stát čerpat nebude. „Všechno je veřejné, všechno je zřejmé. Volíme cestu, která je pro českého daňového poplatníka výhodnější,“ reagoval ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

„Rozpočet postavený na vodě“

Místopředseda rozpočtového výboru za SPD Jan Hrnčíř mimo jiné řekl, že rozpočet není odpovědný, je postavený na vodě a počítá s příjmy podle konsolidačního balíčku, který ale nejvíc dopadne na samotné plátce daně. Občané podle něj budou méně utrácet, protože nebudou mít z čeho.

Opoziční poslanci vytýkali jednotlivým kapitolám hlavně nedostatek peněz na různé účely podle svého zaměření, například na sport nebo na regionální politiku. Debatu vyplnili hlavně stínoví ministři hnutí ANO, na jejichž výtky reagovali členové vlády. Za SPD vystoupili jen tři řečníci, vedle předsedy Okamury hovořil poslanec Hrnčíř a jeho stranická kolegyně Vladimíra Lesenská.

Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na briefingu po setkání na Pražském hradě
Nespokojení Češi. Fialově kabinetu důvěřuje jen čtvrtina lidí, ukázal průzkum

Od stínové ministryně kultury ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové se dočkal kritiky rozpočet na kulturu. Pokračuje podle ní v nepřijatelné dotační politice škrtů a ohrožuje existenci některých institucí. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) ji naopak ujišťoval, že kultura neutichne, ani nezanikne.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) čelil kritice stínové ministryně vnitra ANO Jany Mračkové Vildumetzové, která ho obvinila, že nedokázal zajistit dostatek peněz na investice. Ujistil ji mimo jiné, že reálné platy hasičů a policistů neklesnou a že policistů v současné době přibývá.