“Jelikož se jedná o harmonizovanou daň, tak na to musí být shoda napříč celou Evropu. Paní ministryně Schillerová tento návrh podporuje. Teď však záleží, jak se k tomu postaví EU. Ale jelikož je to celoevropský problém, tak si nemyslím, že by to neprošlo. A byla bych ráda, kdyby se o tom rozhodlo ještě do konce letošního roku, tedy před začátkem další stavební sezóny. Určitě by to materiál zlevnilo,” řekla na dotaz Deníku Dostálová.

Ta vznesla návrh, aby se snížila i daň na stavební práce. U nich 15procentní sazba DPH existuje už dnes, ovšem s výjimkami (jen u dokončených staveb či sociálního bydlení).  

Stavba domu.
Drahé stavební materiály děsí Čechy. Krize zasáhla i zateplování

Myšlenku Dostálové podporuje i opozice. Kritizuje ale načasování. „Je zajímavé, že s tím ANO přichází těsně před volbami, když vždy byla jednání s vládou ohledně daní velmi složitá. Nicméně bych se tomuto kroku nebránil. A to i s ohledem na to, v jaké jsou situaci lidé, kteří si vzali hypotéku před tímto masivním nárustem inflace. Nebránil bych se ani tomu, snížit daň na stavební materiál jen po dobu této krize,” reagoval ekonomický expert ODS a koalice Spolu Jan Skopeček.

Zástupci stavebního sektoru jsou zatím opatrní. Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého by případné snížení daně na stavební materiál nemělo okamžitý a rychlý dopad na současné vysoké ceny.