Za celý loňský rok zájem o stavební spoření u úvěrů i smluv klesal. Spořitelny loni poskytly úvěry za 48 miliard korun, což je meziroční pokles o 17,5 procenta. Celkově stavební spořitelny uzavřely loni zhruba 685.000 smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo přes 906.000.

Největší růst poskytnutých úvěrů zaznamenala letos do května Raiffeisen stavební spořitelna, a to o 16 procent. Naopak více než poloviční propad v objemu úvěrů zaznamenala Wüstenrot stavební spořitelna.

Počet uzavřených smluv meziročně zvýšily Modrá pyramida a Wüstenrot stavební spořitelna. Loňský výrazně vyšší počet uzavřených smluv souvisel především s marketingovými akcemi spořitelen na počátku roku, které se tehdy zaměřily v souvislosti se změnami ve stavebním spoření na získávání vkladů.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.