Silná a neúnavná mechanická ruka, která nahradí celou zednickou partu. Funkčního zdicího robota si prohlédli návštěvníci letošního Stavebního veletrhu v Brně. „Úkolem stroje je pomoct s tunami cihel, které jinak musejí skládat na stavbě lidé ručně,“ představil robota Matěj Jurečka z firmy Wienerberger.

Stroj pracuje v podstatě bez přestávek, nic nesní ani nevypije. Dalšími výhodami má být bezchybná přesnost. Stačí, aby mu stavebníci vyrovnali první řadu zdiva, vzor přesnosti a případné nerovnosti základové desky. Pak stačí robota naprogramovat, dát mu údaje o parametrech stěny, rovinu si drží díky laseru. Odborník u něj podle Jurečky jen dohlíží na bezpečnost.

Představení inovativní technologie Weber 3D tisku, jejímž prostřednictvím v zahraničí vznikají tištěné obytné bungalovy, mostní konstrukce či prvky pro hromadnou dopravu, jako jsou například zastávky MHD nebo ohrazení vlakových nástupišť.
Jde to i bez šalování. Česko poznává kouzlo 3D tisku už i ve stavebnictví

Technologická novinka má za sebou pilotní stavby, v současnosti už pracuje na větších stavebních projektech s jednodušším půdorysem, kde je ze strany stavebníků jeho síla nejvýhodnější a nejefektivnější.

„To znamená průmyslové stavby, výrobní haly, ale i nemocnice, školy, obchodní centra. Služby naší firmy už využili například na vnitřní vyzdívky jedné haly v Šumperku,“ vysvětlil Jurečka.

Zdění budoucnosti?

Podle něj zdicí robot zvládne samostatně očistit a usadit při zdění v podstatě jednu celou paletu, osmdesát cihel každou půlhodinu. Až do výšky více než tří metrů od paty zdiva. Bez lešení. „Posouvá si i základnu, tedy kráčí,“ popsal Jurečka.

Robota si v hale na brněnském výstavišti nevěřícně prohlížel návštěvník a stavebník Václav z Břeclavska. „Pětadvacet let jsem pracoval na stavbách. Ruce a ramena mám z toho špatná. Robota si na stavbě neumím představit, ale je reálný. Mašina vypadá zajímavě, údajně to umí všechno pro zdění. Jestli dokáže opravdu precizně pracovat a údržba stroje nebude komplikovaná, tak proč ne,“ zhodnotil starší muž.

Stavební veletrh v Brně 2024.Zdicí robot na stavebním veletrhu v Brně 2024Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Firma už pracuje na verzi pro budoucí stavbu rodinných a bytových domů. Omezením je zatím dispozice, kde se robot vejde či druh materiálu, zatím pracuje s dvěma typy cihel tloušťky 24 a 30 centimetrů.

Tiny house láká

Stavební veletrh a Festival architektury v Brně trvá až do soboty. Podle jeho ředitele Martina Škarky představuje kromě nových technologií i trendy v bydlení, architektuře či novinky v zahradních exteriérech.

Výstavba bytů. Ilustrační snímek
Stavebnictví neláká. Odborné zaměstnance hledáme jen těžko, shodují se firmy

„Navazujeme na loňský zájem o modulární obytné stavby. Velký zájem návštěvníků je o tiny house, malé mobilní domky na kolečkách. Na jejich prohlídky lidé stojí fronty. Evidentně se zajímají o jednoduché a rychlé bydlení, bez složitého stavebního povolení,“ uvedl Škarka.

Populární jsou letos v Brně i vystavovatelé systémů na úsporu energií. Novinkou je pilotní ročník soutěže vysokoškoláků - stavebního hackathonu na téma dostupné bydlení.