Stavební produkce v Česku meziročně zrychlila na 12, 4 procenta po srpnovém nárůstu o 11,9 procenta. Podle ČSÚ se na tom však podílelo zejména pozemní a inženýrské stavitelství. Naopak bytová výstavba stále polevuje. V celé republice bylo v září dokončeno o 8,6 procenta bytů méně než v loňském roce. Počet zahájených bytů se sice meziročně zvýšil na 2611, ale dokončeno jich bylo 2357.

V hlavním městě je ale situace ještě horší. V průběhu devíti měsíců bylo sice v Praze dokončeno 3210 bytů, což je ale přesně o pět set bytů méně než loni. Situaci však značně komplikuje také množství vydaných stavebních povolení. Jejich počet meziročně klesl o 9,4 procenta.

Pod úrovní potřeb

„Pražské stavební úřady povolily za tři čtvrtletí jen 1663 nových bytů, meziročně jde tedy o pokles o 13 procent. Pokud bude vývoj i nadále podobný, bude letos povoleno jen asi 220 bytů, to je mírně pod úrovní předchozího roku,“ vysvětluje Michaela Tomášková, výkonná ředitelka developerské společnosti Central Group.

Dodává, že bytová situace v Praze se tak posledních deset let pohybuje hluboko pod úrovní skutečných potřeb metropole. To potvrzuje také Český statistický úřad, podle kterého se v září začalo v Praze stavět pouhých 56 nových bytů.

Zaseknutá výstavba

„Zaseknutá výstavba je opravdu problém paralyzujícím celé město. Stačilo by odblokovat zamrznutý proces povolování nových staveb a umožnit developerům realizovat jejich projekty. Připraveny jsou desítky tisíc nových bytů, jejich povolování se však bohužel vleče už dlouhé roky a stále nemá konce,“ řekl Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Podle ČSÚ klesl také přebytek zahraničního obchodu České republiky. V září meziročně klesl o pět miliard na 13,7 miliard korun. Bilanci negativně ovlivnil obchod s dopravními prostředky, ropou a zemním plynem. Export se naopak zvýšil v meziročním srovnání o 1,8 procenta. Tento vývoj ukazuje podle ČSÚ na stagnaci vývozu a poklesu dovozu.