Na stavebním veletrhu v Brně to dnes řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS) Václav Matyáš. Statistiku za všechny země EU neměl k dispozici.

V růstu produkce stavebnictví je Česko podle Matyáše na druhém místě za Irskem. Co se týče výstavby průmyslových a inženýrských staveb, tak je ČR podle Matyáše v první třetině zemí. V bytové výstavbě je ale podle něj ve druhé třetině.

Zatímco v roce 2000 se nacházela podle Matyáše třetina stavebních firem ve ztrátě, v současnosti se jejich počet snížil na deset procent. Nejpříznivější ekonomické výsledky dosahují v současnosti podle něj firmy se 400 až 500 zaměstnanci.

"Rizika a problémy ve stavebnictví spočívají mimo jiné například v nedostatečném počtu kvalifikovaných řemeslníků, v nedostatku učňů na stavebních oborech, či v prudkém nárůstu cen energií," uvedl dnes rovněž Matyáš.

Stavební produkce podle něj plynule roste, za posledních šest let se dostala na více než dvojnásobek objemu stavebních prací. Podle Matyáše je to způsobeno poptávkou po stavební produkci. Za celý rok 2006 dosáhl objem stavebních prací 463,1 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 6,6 procenta.

Jen zakázky stavebních podniků ke konci roku 2006 dosáhly hodnoty 227,5 miliardy Kč. Oproti roku 2005 to znamená zvýšení zakázek podle Matyáše o cca 22 miliardy Kč. Veřejné zakázky představují podle něj cca 68 procent z celkového objemu zakázek uzavřených ke konci roku 2006. Podle prezidenta svazu roste podíl státních a obecních investic zahrnujících školy, nemocnice, sportoviště a čistírny odpadních vod.

Rozhodující část produkce byla loni podle Matyáše realizována v tuzemsku, vývoz se zvýšil a dosáhl hodnoty 8,1 miliardy Kč. Na českém trhu v současnosti působí podle Matyáše 277.000 stavebních firem. Odvětví vytváří stabilně asi sedm procent HDP. Z přibližně 450.000 pracovníků ve stavebnictví tvoří podle Matyáše plné dvě třetiny zaměstnanci, 28,5 procenta živnostníci a zbylých 6,5 procenta jsou podnikatelé, kteří zaměstnávají další zaměstnance.