„Terminály jsou přeplněné. Čekací doby jsou několikahodinové," uvedla mluvčí letiště v Hamburku. Odboráři požadují zvýšení mezd o zhruba 30 procent, zatímco zaměstnavatelé nabízejí pouze devítiprocentní nárůst.

Na pravidelných linkách do České republiky způsobila stávka během dopoledne zhruba hodinové zpoždění u jednoho letu z Hamburku do Prahy. Toto letadlo místo v 10:55 na pražské Ruzyni přistálo ve 12:18. „V Düsseldorfu na linkách do ČR zatím k žádným výrazným zpožděním nedochází," uvedla Marika Janoušková z tiskového oddělení Letiště Václava Havla Praha.

Hrozící propouštění

Stávka se podle ní projevuje zavedením zpomaleného režimu „Go Slow" , který odbavení pasažérů sice umožňuje, ale je pomalejší než obvykle. Obdobnou zdržovací formu protestu zvolili piloti Českých aerolinií, když v roce 2011 upozorňovali na hrozící propouštění ve společnosti. Do dnešní půlnoci je možné, že se ještě nějaké zpoždění vyskytne, dodala Janoušková.

Podle odborářů zmařili zaměstnavatelé naděje na návrat k jednacímu stolu a zaměstnanci nyní nemají žádnou jinou možnost než stávkovat. Odboráři ve středu pohrozili dalšími stávkami, pokud zaměstnavatelé nepředloží nový mzdový návrh.