Stávka v jihokorejské společnosti, která v průmyslové zóně Triangle u Žatce vyrábí pneumatiky, začala 31. ledna. Trvala tedy rovný týden.

Aktivně se do ní zapojilo téměř 200 lidí, podle odborářů se několikrát podařilo zcela zastavit výrobu. S požadavky protestujících údajně souhlasila velká většina z 1100 zaměstnanců firmy, jejíž výrobní závod je na rozhraní Žatecka, Mostecka a Chomutovska.

Odborářům vadila nekonečná jednání o nové kolektivní smlouvě. Ta se táhla už od dubna roku 2019. Vedení firmy prý také údajně odmítalo diskutovat a pro požadavky pracovníků nemělo sluchu. 

Zvýšení mezd 

„Od roku 2018 se velké části lidem v Nexenu mzdy nezvýšily. Pro letošní rok požadujeme nárůst o osm procent, v roce 2023 o šest procent,“ přiblížil na začátku stávky Pavel Rohel, předseda základní organizace KOVO, která v Nexenu působí. Jak se nakonec s vedením firmy dohodli, prozatím není jasné.

O průběhu stávky Deník informoval i dříve: 

V Nexenu v průmyslové zóně Triangle zahájili zaměstnanci 31. ledna stávku
Stávka v Nexenu pokračuje, výroba stojí. Vedení firmy poslalo návrhy do Koreje

Stávkující zaměstnance přišlo v pondělí 6. února odpoledne podpořit zhruba tři sta protestujících. „Učastní se stávkující zaměstnanci, další podporující lidé, podpora přijela i od dalších odborových svazů z republiky,“ uvedl na místě Roman Ďurčo.