Jako nejúspěšnější v historii označila automobilka Škoda Auto rok 2017. Rekordy trhala jak v prodeji vozů, tak i ve finančních výsledcích (tržby oproti roku 2016 vzrostly o 20,8 % na 16,6 miliardy eur). Právě rekordní tržby jsou jedním z trumfů, které dávají na stůl odboráři při vyjednávání nové kolektivní smlouvy.

Ta stávající vyprší na konci března a její nová podoba je zatím stále v nedohlednu. Reálně tak hrozí, že chod automobilky zastaví stávka. „Pokud se do konce března nedomluvíme, budeme v režimu stávkové pohotovosti. Již máme sestavený stávkový tým,“ uvedl předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík s tím, že desetidenní stávka může připadnout na období od poloviny května do prvního červencového týdne.

„Lidé sice za tyto dny nedostanou plat, ale odpočinou si. Třeba zaměstnanci v Kvasinách, kde je osmnáctisměnný provoz mohou brát stávku jako neplacenou dovolenou. A my zatím dál budeme vyjednávat,“ dodal Jaroslav Povšík.

Obchvat. Ilustrační foto.
Obchvat Rychnova by mohl být hotový v říjnu roku 2022

Podle člena představenstva Škoda Auto Bohdana Wojnara je stávka až krajním řešením a za posledních několik dní se obě strany postupně sbližují ve svých názorech a požadavcích. „Snažíme se najít cestu ke spokojenosti obou stran. A to tak, aby byl výsledek jednání přijatelný jak pro zaměstnance, kterým by nová dohoda dala klid a jistotu, tak pro firmu,“ uvedl Bohdan Wojnar s tím, že na začátku týdne přišla ze strany automobilky nabídka zvýšit tarifní mzdu o 8,3 procent.

Toto navýšení není však pro odbory přijatelné. „Naším požadavkem je dvouciferné navýšení. Ale jak jsem již jednou řekl, tak bych se za 10 procent styděl. Proto navrhujeme 14. Z tohoto návrhu si můžete odvodit, kde by byla zlatá střední cesta,“ odmítl návrh automobilky Jaroslav Povšík. Jednání, jehož součástí jsou i směnné provozy, budou pokračovat příští týden.

První showroom Škody Auto v Singapuru.
Škoda bude prodávat vozy i v Singapuru. Už tam otevřela první prodejnu