„V krocích, které teď management dělá, nespatřujeme záchranu ČSA," řekla Posová. Neustálým snižováním počtu letadel a propouštěním posádek podle ní není možné dosáhnout vyrovnaného hospodaření. V současnosti ČSA zaměstnávají 320 stevardů a tento stav chce vedení společnosti snížit ke 190 stevardům, dodala.

Hlavní problém, který odborové sdružení kritizuje, je nahrazování vlastních zaměstnanců agenturními zaměstnanci a stevardy z jiných leteckých společností. Tři airbusy ČSA například firma poskytla na léto do Bratislavy, kde létaly se slovenskými stevardy. Nyní se podle Posové ČSA zbavují šesti airbusů, kalkulují ale přitom s pronájmem dvou boeingů včetně posádek od firmy Travel Service.

S propouštěním nesouhlasí rovněž zástupci pilotů, na rozdíl od palubních průvodčích ale nechystají podobně ostrý postup. „Stávkovou pohotovost vyhlašovat nebudeme. Vyzvali jsme majitele (stát zastupovaný ministerstvem financí), aby situaci přehodnotil a čekáme na jeho vyjádření," řekl prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Stanislav Fiala. Sdružení bude podle Fialy požadovat zachování pracovních míst, přičemž je ochotno v rámci zachování míst debatovat o platech.

Mluvčí ČSA Daniel Šabík v úterý uvedl, že propouštění je nezbytnou reakcí na vyřazení letadel A320 z flotily společnosti, které je zase součástí snahy zajistit firmě udržitelný provozní zisk. Vloni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun.

Kvůli finančním potížím do ČSA vloni finančně vstoupily korejské aerolinie Korean Air, které nyní vlastní 44 procent v tuzemském dopravci. Další 34procentní podíl, na který mají opční nárok, nabídly k prodeji tuzemskému konkurentu státních ČSA – společnosti Travel Service vlastněné Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem. Právě Travel Service přitom ČSA v tuzemsku postupně vytlačil z pozice jedničky na trhu. Zatímco ČSA provozují podle informací na svých internetových stránkách 23 letounů včetně vrtulových ATR určených pro krátké vzdálenosti, Travel Service v současnosti provozuje flotilu 43 letadel včetně tří soukromých jetů Cessna.