Sobotkova vláda včera schválila státní rozpočet na příští rok. Je to první finanční plán, který tento kabinet připravil. Počítá s deficitem 100 miliard korun, což je o 12 miliard méně, než byl plán pro letošek. Šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) doufá, že dluh nakonec nebude tak velký. Třeba letos už rostoucí ekonomika „umazala" 32 miliard ze 112miliardového dluhu. Podle Andreje Babiše by stát lepší správou peněz mohl dokázat, že neporoste celkový dluh ČR, který je 1,7 bilionu korun. Šéf státní kasy nicméně podotkl, že žádostí o peníze bylo i letos velké množství a je těžké jim čelit. „Měl jsem co dělat, abych to ustál," konstatoval Babiš.

Tradičně nejvíce dostane ministerstvo práce a sociálních věcí, které z 1,2 bilionu výdajů rozdělí přes 533 miliard korun (z toho na penze půjde přes 384 miliard korun). Rozpočet počítá se zvýšením platů státních zaměstnanců včetně náboru nových. Úřední šiml nabobtná až o 2688 nových míst. Přibližně 600 lidí by mohlo zamířit na berní úřady a stejný počet na úřady práce. Státní kasu to vyjde na cca 6,5 miliardy korun. Nejen proto včera vládu grilovala opozice. „Je to typicky projídací rozpočet," kritizoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „To, co vyberou na lepší ekonomice, jen rozdají," pravil šéf ODS Petr Fiala. „Není to růstový rozpočet. Správce eráru jen udržuje stávající stav," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Kriticky na výhled státní kasy nahlížejí i ekonomové. „O ambiciózním rozpočtu bych nemluvil. Růst je nastaven docela realisticky, nicméně v daných podmínkách bychom snad nemuseli hospodařit s dalším stomiliardovým schodkem," uvedl pro Deník hlavní ekonom ČSOB Petr Dufek. Mandatorní výdaje, tedy důchody, dávky či platy budou problém do budoucna. „Jsem zvědav, s jakým schodkem budeme hospodařit třeba za pět deset let, kdy se nám výrazně zhorší demografická situace. Zvlášť zdravotnictví čeká na reformu, penzijní reforma zase naopak končí," uzavírá Dufek.

Některá faktaV rozpočtu se na poslední chvíli měnily jen některé částky. Sněmovna schválila návrh předsedy klubu ČSSD Romana Sklenáka a přidala 250 milionů korun na nové sociální pracovníky v obcích. Stejně tak sněmovna schválila návrh Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) na přesun 200 milionů korun z dávek státní sociální podpory na investice 
v sociálních službách.

Poslanci včera poslali šest milionů na nové sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu 
a 1,7 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu.

Naopak neprošlo třeba zvýšení filmových pobídek o 300 milionů korun. Neprošel ani návrh, aby rozpočet prezidenta republiky přišel o polovinu peněz (1,5 milionu korun), které má na zahraniční cesty.

Sněmovna včera schválila 
i rozpočet pro dopravu. Státní fond dopravní infrastruktury bude hospodařit s částkou 94,4 miliardy, z toho 46,6 miliardy korun dostane Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zdroj: PSP, ČTK, ÚVČR