Sednout do auta a po mnoha hodinách cesty se nalodit v Amsterdamu nebo na Rýnu v Německu, to je běžná součást života stovek lidí nejen z Děčínska. Živí se totiž jako lodníci u zahraničních rejdařů. S tím je ale teď na nějakou dobu konec. „Výjimka pro posádky nákladních lodí platí jen tehdy, pokud přímo na lodi překračují česko – německé hranice. Pro lodníky pracující v zahraničí, kteří se dopravují na místo autem, neplatí,“ potvrdil Deníku mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„V současné době se na lodích nachází několik stovek českých lodníků, kteří ztrácejí možnost návratu domů. Asi polovina z nich jezdí na turnusy autem s řidičem z České republiky a druhá polovina využívá německou půjčovnu Europcar a vrací auta v Drážďanech,“ uvedl předseda organizace Čeští lodníci Petr Bezvoda. Z hlavního města Saska se ale nemají jak dostat do Čech, protože nejezdí mezinárodní vlaky.

Na ministra vnitra Jana Hamáčka se obrátil také děčínský poslanec Jaroslav Foldyna, sám bývalý lodník. Ten žádal, aby výjimka pro překročení hranic platila nejen pro šífáky, ale také pro řidiče, kteří je na loď vozí. „Šífáci jsou na lodi v prakticky uzavřeném prostředí, nacházejí se pouze na palubě lodi a setkávají se s minimem osob,“ napsal poslanec ministrovi a zároveň požádal o shovívavost v přístupu k lidem pracujícím v blízkém pohraničí. 

Se svou žádostí ale nepochodil. Pravidla pro přechod státní hranice se nicméně mění, překračovat je budou moci pendleři pracující až sto kilometrů od hranice, doposud to bylo padesát.

Pro lidi pracující dále než sto kilometrů za hranicemi znamená zákaz vycestovat velké finanční problémy, protože přijdou o příjmy. „Diskutovat o tom, jak pomoci těmto lidem, bude možné teprve poté, kdy budeme znát škody,“ řekl na páteční tiskové konferenci po jednání vlády ministr vnitra Jan Hamáček.

Pro lidi vracející se z Německa, včetně posádek lodí, navíc začaly od pátečního poledne platit přísnější pravidla. Kdokoliv, s výjimkou pendlerů nebo řidičů kamionů, kdo přijede z této země, musí nastoupit do dvoutýdenní karantény.

Přestože přes hranice mohou jezdit pendleři, tedy lidé pracující v blízkém německém pohraničí, i na ně vládní zákazy dopadly. Hranice totiž mohou překročit v děčínském okrese pouze v Jiříkově, pro lidi z Děčína pak připadá v úvahu přechod na dálnici D8v Krásném Lese. To ale pro mnohé znamená zajížďku mnoha desítek kilometrů. Na Facebooku proto vznikla skupina Prosba o zachování hranice Hřensko – Schmilka. V té je několik stovek lidí, převážně právě těch, kteří za prací jezdí do sousedního Saska.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník