Zaměstnanci by tak mohli od svých zaměstnavatelů dostávat na účet i více než tisícikorunu. A to čistého. „Na stokorunové stravence, ta je nejčastější, platí zaměstnavatel 55 Kč za každý odpracovaný den. Takže 55krát dvacet vyplatí zaměstnanci formou peněžité částky, která bude nezdaněná, nebude se z ní platit žádné sociální, zdravotní pojištění a zaměstnavatel si ji dá do výdajů úplně stejně jako u stravenek,“ konstatovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která s nápadem přišla. Firmám podle ní díky tomu odpadne administrativa spojená se stravenkami.

Spor o příjmy

Problémem ovšem je, zda to bude přínosné i pro státní rozpočet. Mnoho zaměstnavatelů, kteří doposud stravenky neposkytují, by tak podle některých varování mohlo svým lidem „levně“ zvednout mzdy. „Dá to firmám a institucím možnost na úkor mezd navýšit zaměstnancům příjmy bez vedlejších nákladů ve formě daní a odvodů,“ řekl nedávno Jiří Köhler ze společnosti Grant Thornton.

Stravenky. Ilustrační snímek.
Změny u stravenek vyjdou na miliardy, míní firmy. Plán Schillerové se jim nelíbí

Podle jeho propočtů, které provedl pro Unii zaměstnavatelských svazů, to může veřejné rozpočty stát i několik desítek miliard ročně.

Na propočty Unie se přitom dá namítnout, že jsou v ní zastoupeni i provozovatelé stravenkového systému, kteří by kvůli paušálu přišli o své výdělky. „Ročně propadne za 150 milionů stravenek. A to zůstává v příjmech stravenkářských firem a lidé to nestačí utratit,“ míní Schillerová.

Významný krok k ulehčení situace malých prodejen je to i podle Asociace českého tradičního obchodu. „Musely při akceptaci stravenek odvádět nemravné provize vydavatelům poukázek a nést i další související náklady a komplikace,“ říká její předseda Zdeněk Juračka.

Konec obědů

Jenže proti paušálu se staví dlouhodobě i odbory. Povede to podle nich k tomu, že lidé budou rádi za hotovost ve své kapse a místo teplého jídla v hospodě si v práci raději dají chleba s paštikou. A nakonec to podle nich povede k úplnému zániku stravenek.

Stravenky. Ilustrační snímek.
Pomáhají, nebo škodí? Úřady a odboráři se přou o stravenky

Předseda největší odborové centrály Josef Středula míní, že pokud bude paušál zvýhodněný, stát by měl jeho využití kontrolovat. „Nechápu, jak může paní ministryně hovořit o zmírnění administrativy, protože zaměstnavatelé budou zahlceni účtenkami,“ míní.