Společnost Tatra Defence Vehicle má pro Českou republiku exkluzivní licenci od výrobce pandurů, ministerstvo obrany proto zakázku na servis obrněnců muselo zadat jí. "Rámcová smlouva je uzavřena na tři roky s finančním limitem 1,1 miliardy korun. Prostředky budou čerpány podle reálných potřeb armády," uvedl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Obrněnec Pandur. Ilustrační foto
Obrana podepsala nákup 20 pandurů za dvě miliardy korun

Podle náměstka ministra obrany Pavla Berana bylo v předchozí smlouvě na roky 2014 až 2016 na opravy k dispozici necelých 300 milionů, což neodpovídalo potřebám vojáků. "Důsledkem byla zvyšující se nepojízdnost techniky. Proto jsme finanční limit navýšili na reálnou úroveň," podotkl Beran. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dodal, že při nákupu pandurů nebylo součástí kontraktu zajištění životního cyklu vozidel. "Napravujeme tak chyby našich předchůdců," sdělil ministr.

Společnost Tatra Defence Vehicle (TDV), která patří do holdingu Czechoslovak Group, uvedla, že podpisu smlouvy předcházela několikaměsíční vyjednávání. "Nová servisní smlouva přinese armádě podstatné zlepšení servisních služeb po stránce rychlosti i ceny," uvedla firma. Její zástupci poznamenali, že TDV disponuje vlastními výrobními kapacitami a schopností zajistit provoz pandurů v průběhu celého životního cyklu na území Česka.

Česká zbrojovka Uherský Brod
Česká zbrojovka v Uherském Brodě vznikla kvůli hrozbě války

"Czechoslovak Group nahrazuje zahraniční subdodavatele pro projekt Pandur II českými. To přinese další zlevnění výroby i zrychlení dodávek. V neposlední řadě se jedná o přínos pro českou ekonomiku jako takovou," uvedl člen představenstva TDV Vladimír Matyáš. Zástupci firmy dodali, že technickou podporu a opravy zbraňových stanic vyrobených izraelskou firmou Rafael, kterými jsou pandury české armády vybaveny, bude mít na starosti Excalibur Army. I ta patří do holdingu Czechoslovak Group.

Dalších až 180 milionů korun půjde v letech 2017 až 2020 na dodávku náhradních dílů pro nákladní vozidla Tatra T-810. Dodávat je bude Excalibur Army. Podle Medka má armáda v užívání 610 kusů těchto vozidel. Za téměř 203 miliony korun společnost Pramacom-HT vojákům vyrobí přístroje nočního vidění. Armáda má dostat celkem 2500 monokulárních přístrojů a 625 adaptérů, které umožní rozšíření na binokulární provedení. Zakázku obrana zadala přes alianční agenturu NSPA. "Z osmi uchazečů podala nejvýhodnější nabídku česká společnost Pramacom-HT, která Armádě ČR dodávala stejný materiál už v roce 2015," poznamenal Medek.

Ministr obrany Martin Stropnický poskytl 10. dubna v Praze rozhovor Deníku.
Stropnický bude v USA jednat o bezpečnosti i o modernizaci armády