Václav Bulín ze Zemědělského družstva vlastníků Štichovice na severním Plzeňsku Deníku řekl, že sklizeň začala už 4. července, první fůru do družstva přivezl soukromý zemědělec ale už 27. června. Loni přitom štichovičtí poprvé sklízeli až v polovině července. „Ječmen ozimý máme na 173 hektarech. Sekali jsme zatím tři dny, dokud nám to nepřerušil déšť. Sklizené máme tak dvě třetiny,“ informoval Bulín.

Déšť přerušil sklizeň také zemědělcům na Klatovsku. „U nás v okolí Malého Boru jsme zatím sklidili šest tun ječmene. Musím říci, že jeho kvalita je v pořádku,“ uvedl Zdeněk Částka, ředitel Agrospolu Malý Bor. Upozornil ale, že v loňském roce ve společnosti po sklizni ječmene museli kvůli deštivému počasí čekat na sečení dalších plodin téměř do poloviny srpna.

„Loni to bylo opravdu složité, letos vypadá, že počasí bude stálejší,“ poznamenal Zdeněk Částka.

Výnosy se různí 

Polovinu úrody ječmene už sklidili v Osecké zemědělské na jihu Plzeňska. „Ze 400 hektarů máme 200 sklizeno,“ vypočítal Jaroslav Šíma, ředitel osecké společnosti a předseda Krajské agrární komory Plzeňského kraje. „Výnosy jsou prozatím velice různé. Třeba na severním Plzeňsku bylo mnoho polí zaschlých, takže tam sklízí méně,“ konstatoval Jaroslav Šíma.

S obavami na oblohu hledí Václav Bulín, na počasí totiž závisí úroda krmných plodin, jako je například kukuřice, řepka nebo vojtěška. „Sucho je opravdu dramatické. Ve středu a ve čtvrtek spadlo tak 5 milimetrů srážek, což není nic. Třeba pšenice a řepka už bude kvůli chybějícímu dešti dle mého názoru za pár dní ke sklizení,“ uzavřel zemědělec.