Již dva roky na ni navazuje Nová zelená úsporám. Úspěšní žadatelé si za peníze z programu mohou koupit nádrž a umístit ji pod zem, nebo vyčistit starší podzemní jímku či speciálně upravenou studnu. Mohou si rovněž pořídit zařízení na využití takzvané šedé vody, tedy vody z umyvadel, van, sprch či dřezů, a dokonce i pro vyčištěnou vodu z domovní čistírny odpadních vod.

Dotace se může podle konkrétního případu vyšplhat až ke stotisícové částce. Například na nádrž na dešťovou vodu pro zalévání zahrad u starších rodinných domů je to 55 tisíc, na dvě nádrže na odpadní vodu v kombinaci s dešťovou vodou mohou zájemci dostat až 105 tisíc korun.

Takto se sucho odráží na české krajině.
Kde jsou nejsušší a nejvlhčí oblasti Česka? Podívejte se, zda tam nežijete

O peníze se žádá elektronicky přes internetové stránky Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP). Požádat si o ně mohou vlastníci starších rodinných domů, nových rodinných domů i vlastníci řadových domků. To ovšem znamená, že třeba zahrádkáři ze zahrádkářských kolonií mají smůlu. „Dotace jako Dešťovka nám nepomáhají prakticky vůbec,“ potvrdil předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík.

Využívat je mohou pouze ti zahrádkáři, kteří pěstují plodiny na zahradě u svého rodinného domu. „V klasických zahrádkářských osadách to bohužel využít nelze,“ posteskl si Kozlík. Většině zahrádkářů tak nezbývá, než si postaru zachytávat dešťovou vodu do sudu a tvořit si její zásoby na zalévání v suchých letních měsících.

Peníze na nádrže či želené střechy 

Obce mohou zase dostat peníze na nové retenční a akumulační nádrže nebo budování zelených střech. Operační program Životní prostředí na ně pamatuje částkou jedné miliardy. Samosprávy mají o takové projekty velký zájem. „Alespoň jeden podpořený projekt zaměřený na řešení sucha již najdeme v každé druhé obci,“ uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman.

Sucho v ČR - Ilustrační foto.
Česko zažívá nejhorší sucho za 500 let. Jeho konec je v nedohlednu

Stranou ale nezůstávají ani některé kraje. Kupříkladu Jihomoravský kraj, který se suchem dlouhodobě bojuje, letos vypsal program pro obce i jejich dobrovolné svazky a školy či drobné zemědělce. Příjemci mohou peníze využít na zlepšení stavu vodních toků, nádrží či rybníků anebo protierozní opatření či péči o zeleň.