Jde o sucho, které se měří v půdě do hloubky jednoho metru a míra sucha vyjadřuje poměr aktuálního nasycení půdy vzhledem k průměrnému nasycení za léta 1961 až 2010. Nedělní a dnešní deště půdu dále dosytily, podle předpovědi však situace zůstane špatná v již zmíněných oblastech Česka.

Z mapových pokladů také vyplývá, že tak jako celý srpen je na tom poměrně bez problémů horní vrstva do 40 centimetrů a sucho zůstává dlouhodobě především ve vrstvě od 40 do 100 centimetrů. Podle předpovědi na dalších deset dnů se žádná velká změna současného stavu nepředpokládá.

Pomoci může jen dlouhodobý déšť

Letní deště, které byly většinou průměrné až podprůměrné, stačily dosytit nejvýše horní vrstvu půdy, stále však platí dlouhodobě nepříznivý stav spodních vod, uvedl minulý týden na svém webu Český hydrometeorologický ústav. Tento stav mohou zvrátit jen dlouhodobější vydatnější deště či zima bohatá na srážky, kdy má voda čas se vsakovat, protože ji neodčerpávají rostliny.

Na zemědělce současná situace už nemá příliš velký vliv, protože většinu úrody sklidili. Ovlivnilo ji především jarní a červnové sucho. Nyní se podle ohlasů zemědělců na portálu očekává s nadějí dobrý výnos kukuřice tam, kde nestihla v první polovině léta zaschnout. Někde zemědělci očekávají i druhé sečení travin, někde je však kvůli suchu letos sekali jen jednu, což snižuje zásoby na krmení zvířat. Sedláci už také sejí ozimou řepku, která by nyní měla mít na většině území vody dostatek.