Součástí daňového balíčku je mimo jiné návrh na zrušení superhrubé mzdy. V ní do základu daně patří nejenom hrubá mzda zaměstnance, ale i zdravotní a sociální pojištění hrazené zaměstnavatelem. Daně jsou tak vyšší, než kdyby do něj posledně zmíněné dvě položky započítány nebyly.

Důchodci. Ilustrační snímek
Důchodci dostanou mimořádný příspěvek pět tisíc. Novelu podepsal prezident

Premiér Andrej Babiš v rámci svého poslaneckého pozměňovacího návrhu prosazuje, aby byla superhrubá mzda nahrazena patnáctiprocentní sazbou daně z příjmů, u té části výdělku, která měsíčně překračuje čtyřnásobek průměrné mzdy (nyní cca 137 tisíc) pak 23procentní sazbou.

Superhrubá mzda.Zdroj: DeníkLidé by tak měli o stovky až tisíce korun vyšší příjmy, negativně by se to ale dotklo státního rozpočtu. Podle některých ohlasů by to zvýšilo jeho schodek až o 90 miliard korun To je terčem kritiky. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by Babišův návrh znamenal problém především pro sestavení rozpočtu pro rok 2022. Varoval před tím, že by premiérův návrh mohl vést k omezení veřejných služeb v roce 2022.

„Na tom se ČSSD podílet nebude,“ řekl Hamáček. Sám navrhl formou poměňovacího návrhu zavedení sazeb ve výši 19 a 23 procent. Lidé by si podle něj sice polepšili méně, ale nepoškodilo by to tolik státní rozpočet.

Když se zavřou školy, zkuste si v době karantény s dětmi napsat třeba vlastní pohádku.
Konec čekání. Začal příjem žádosti o ošetřovné pro OSVČ

Jsou i další kritické hlasy. „Zrušení superhrubé mzdy se téměř nedotkne zaměstnanců s nižšími příjmy, profitovat z něj totiž budou hlavně ti středně a vysokopříjmoví,“ míní Michal Šesták, daňový specialista Moore Accounting CZ. Spravedlivějším řešením by podle něj bylo například snížení sociálního a zdravotního pojištění, které by díky následnému snížení ceny práce mělo pozitivní vliv na celou ekonomiku.