Ještě více propad pocítili výrobci. Za čtyři měsíce od října, kdy EU zrušila dosavadní kvóty na výrobu cukru, pro ně jeho cena klesla o třetinu. „Propad je dramatický a lze těžko odhadnout, zda už dosahuje svého dna,“ řekl Deníku Jiří Felčárek z Agrární komory. „Ceny jsou hluboko pod výrobními náklady, dlouhodobě jsou ne-udržitelné,“ míní.

InfografikaZdroj: Deník

Čeští pěstitelé loni oproti roku 2016 zaseli cukrové řepy o osm procent více, evropští pak dokonce o čtvrtinu více. Spolu s rostoucími výnosy řepy to na kontinentě znamená nadprodukci až tři miliony tun. „To nese výrazný propad cen, který je umocněný tím, že cukru je přebytek i na světových trzích,“ uvedl Jiří Hradiský ze společnosti Tereos TTD, která vyrábí asi polovinu cukru v Česku.

Výrobci cukru se budou muset připravit na mnohem větší výkyvy trhu než dosud. Kvóty je sice omezovaly, ale stabilizovaly nabídku a také ceny. S brzkým růstem cen cukru se zatím nepočítá.

Cukrovar Dobrovice
Cukrovarníci hlásí rekordní kampaň. Zpracovalo se přes tři miliony tun řepy

Dlouhodobě extrémně nízká cena cukru může pro některé výrobce znamenat existenční ohrožení. „My také půjdeme s výsledky výrazně dolů, existenční problémy bychom ale mít neměli,“ míní Hradiský.

Potravináři situaci na trhu s cukrem přesto nevidí tragicky. „Roste spotřeba hlavně v rozvojovém světě, což nahrává udržení sektoru,“ řekla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

Tomáš Kovařík z Cukrovaru Vrbátky je přesvědčen, že by oboru pomohla větší podpora od státu. Zaprvé vyšší dotace, jako mají zemědělci v Polsku nebo Rakousku, a také zpracování domácího cukru v českých potravinářských podnicích. „Jde zejména o nadnárodní společnosti, které vyrábějí cukrovinky a nápoje na našem území. Měly by používat surovinu vyráběnou také v České republice,“ míní.

ČAS NA ZMĚNU

O zrušení kvót se vědělo několik let předem, cukrovarníci se mohli na změnu připravit. Tereos TTD proto investovala do efektivity výroby, snížení nákladů na manipulaci a logistiku i energie a rozšíření počtu domácích i zahraničních zákazníků. Na jejím cukru si tak kromě Čechů pochutnávají i v Německu, na Slovensku a Rakousku, ale také v Kuvajtu nebo na Novém Zélandu.

Zejména na domácí zákazníky se zase orientují ve Vrbátkách. Zde investovali do modernizace a zlepšení skladovacích kapacit. Nižší cena cukru je přesto zasáhla. „Je na úrovni, která zde byla před patnácti až dvaceti lety. Od té doby ale samozřejmě veškeré další náklady jako mzdy, energie a obaly výrazně vzrostly,“ dodal Kovařík.

Ilustrační foto.
Revoluce pokračuje. V Česku už je tolik pivovarů, jako bývalo kolem roku 1930