Obří řetězec se potácí v dluzích, které nezvládá splácet. Jestli krach jedné obří firmy vyvolá krizi celé ekonomiky teď řeší odborníci. „Kolaps Agrokoru může vyvolat recesi," oznámila ministryně financí Martina Daličová.

Server BBC píše o zkušenostech z Británie, kde zkrachovaly řetězce BHS a Woolworths. Dopad jejich kolapsu na nezaměstnanost byl kritický. Více než 60 milionová Británie se s tím ale vyrovnala.

Andrej Babiš čelí nevolem
Web slibující "Odhalení Babiše" nabídl jen reklamu na trička

Jenže Chorvatsko má jen čtyři miliony obyvatel a 60 tisíc z nich jsou přímí zaměstnanci Agrokoru. Navíc jeho jádrová firma, Konzum, má 2 500 dodavatelů, kteří zaměstnávají více než 150 tisíc lidí, píše server BBC.

Příjmy obřího supermarketu, který podniká ve Slovinsku, Bosně a Hercegovině, Srbsku a Černé Hoře tvoří více než 15 procent HDP Chorvatska. Vláda kvůli němu uspořádala dokonce mimořádné zasedání.

„Měla by velikost firmy souviset s velikostí ekonomiky? To potom znamená, že v malé zemi, jako je Chorvatsko by měly být jen malé firmy. Jenže pak nemohou být dostatečně konkurenční," zastává se dominantního maloobchodníka ministryně.

Video: potopí Agrokor celý Balkán?

Zdroj: Youtube

Nezvládá obří dluhy

Obří supermarket chtěl v roce 2014 expandovat a vzal si obrovské půjčky na to, aby mohl koupit svého slovinského rivala Mercator. Jeho dluhy jsou teď vyšší než 6 miliard eur (téměř 160 miliard korun). Spotřebitelé ale již delší dobu dávají přednost konkurenci kvůli nižším cenám. Chorvatská média uvádějí, že v dubnu společnosti poklesly prodeje o deset procent.

Všichni teď doufají, že Agrokor je příliš velký na to, aby krachl.

Migranti, ilustrační foto.
Chorvatsko zadrželo dodávku s migranty přiotrávenými zplodinami

Babiše inspiroval chorvatský oligarcha Todorič

Chorvatskou ekonomiku dával za vzor Andrej Babiš, když prosazoval zákon o EET. Česká média píší, že majitel Agrokoru a nejbohatší oligarcha v zemi Ivica Todorič je Babišův dobrý známý. Fiskalizace, neboli chorvatské EET, Todoričovi pomohlo zlikvidovat desítky drobných prodejců.