Když už netradičně vyjedou za teplem, jako cíl pobytu vede jednoznačně Egypt před Kanárskými ostrovy či dalšími z ostrovů patřících Španělsku. Na ostrovech s vodou o teplotě dvacet stupňů se vykoupou na Vánoce spíš otužilci, zato v Egyptě panují příjemné letní teploty a dá se tam běžně koupat.

Projevuje se krize

„Naší novinkou je letos vánoční lyžování na horách v Itálii, Francii a Švýcarsku, ale je to nový produkt, který si teprve hledá cestu ke klientům,“ řekla Radka Kašparová ze šumperského zastoupení cestovní kanceláře Fischer. Podstatně lépe než Vánoce je na tom v zájmu klientů Silvestr. Konec roku v Paříži či Římě, lyžování v Sarajevu nebo ve slovinských Alpách, Maledivy, Egypt, Spojené arabské emiráty – to vše je snadno dostupné, pokud máte peníze.

A právě tady se nejvýrazněji projevuje současná krize. „Pravidelně jsme dělávali Silvestr v Paříži a zájem byl obrovský, teď jsme naplnili jen jeden autobus,“ uvedl majitel šumperské cestovní kanceláře Alfa-Zet Jiří Suchánek.

Čeká se na "Last moment"

Když už konec roku mimo domov, tak lidé volí raději zahraniční pobyty, protože jsou už cenově srovnatelné s těmi domácími, ale nabízejí lepší služby a zážitky. „Loni se dobře prodávaly i silvestrovské pobyty v hotelích v Jeseníkách, letos jsme nezaznamenali ani jeden takový prodej. Vedou pobyty u moře, ale zájem je i o Slovensko, Rakousko a o termální lázně v Maďarsku. Proti minulým letům cítíme jasný pokles poptávky,“ sdělil Vladimír Kuba ze šumperské cestovní kanceláře Jeseniatour.

Podle jeho odhadu se ale nejvíc zájezdů prodá na poslední chvíli, lidé čekají na last moment a slevy. „Budeme naplno fungovat i mezi svátky a jsme schopni splnit jakékoliv přání,“ dodal Kuba.

Exotika? Na nule!

Téměř nulový zájem o sváteční výjezdy za hranice zaznamenala cestovní agentura AB Jeseník. „Vypadá to, že lidé kvůli krizi přehodnotili priority. Dřív se dobře prodávaly pobyty v exotických zemích, letos jsme neprodali ani jeden. A Silvestr na horách v Česku si lidé zajistí sami přes internet, na to nepotřebují zprostředkovatele,“ řekla majitelka agentury Eva Bařinková.

Podle informace Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří stráví letos Vánoce či Silvestra v teple u moře dvacet tisíc Čechů, z toho asi polovina přes cestovní kanceláře a polovina individuálně. „Celkem poletí během Vánoc a Silvestra z republiky k moři přibližně padesát přímých charterových letů. Z tohoto počtu bude patnáct letů do vzdálené exotiky a přibližně pětatřicet letů do Egypta, na Kanárské ostrovy a do Tuniska,“ uvedl Okamura.