V kraji se koná několik událostí spojených s příjezdem Martina na bílém koni a ochutnávkou vín. „Beru to jako tradici, že ochutnám Svatomartinské na takové akci,“ zmínil Hasík.

Největší ochutnávka se uskuteční v pondělí od jedenácti dopoledne na brněnském náměstí Svobody. „Na Svatomartinském koštu lidé mohou vybírat ze sta vzorků vín od sta vinařů,“ zmínil ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Vstupné je šedesát korun, obsahuje sklenici, katalog a dobíjecí čip, který si návštěvník nabije libovolnou částkou a platí jím.

Prestižní známku letos získalo 366 vzorků od téměř stovky vinařů. Nejvíce Svatomartinských je z odrůdy Müller Thurgau.

Odborníci přirovnávají letošní ročník mladých vín k výbornému ročníku 2013, jenž patřil k nejlepším za posledních deset let. „Svatomartinská budou svěží a ovocitá. Bílá mají tóny broskví a tropického ovoce, růžová budou mít tóny po višních,“ přiblížil hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Hodí se k huse 

Svatomartinská se podle něj hodí k husím specialitám. „Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal jsou vhodné k huse, k husím játrům doporučuji Veltlínské červené rané,“ doporučil Babisz.

Svatomartinská vína:
* Jaká jsou: ovocitá, svěží a lehká
* Jak je lidé poznají: díky označení známým logem svatého Martina na koni
* Počet lahví: zhruba 2,2 milionu
* Počet vzorků: 366 od téměř stovky vinařů
* Nejčastější odrůda: Müller Thurgau
* V prodeji: poprvé od 8. listopadu
* Kdy pít: hlavní sezona od listopadu do Vánoc, přirozenou svěžest mladého vína si uchovají do jara
* Snoubení s gastronomií: Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal se hodí k huse, Veltlínské červené rané k husím játrům

Dřívější datum prodeje schválil Vinařský fond, který vlastní na Svatomartinská ochrannou známku. Vyšel vstříc restauratérům a vinařům. Pokud prodejce nabízí Svatomartinské dříve, hrozí mu problémy. „K prodejci nebo obchodu nemáme žádný vztah. Ale vinař s námi podepsal licenční smlouvu, podle níž má informovat prodejce o datu prodeje. Pokud vinař nesjedná nápravu, hrozí mu, že až dva roky po sobě neobdrží licenci,“ zmínil šéf fondu Machovec.

I proto se někteří vinaři pojišťují smlouvou s prodejci, za jejíž porušení hrozí pokuty. „Ročně zachytíme kolem šesti sedmi případů prodeje vína před termínem,“ vyčíslil Machovec.

Výjimku má například velkoobchod Makro v Brně. „Jako velkoobchodník můžeme prodávat po celých kartonech už od 6. listopadu. Výjimka se týká gastronomie,“ uvedla mluvčí Romana Nydrle.

Někteří vinaři Svatomartinská vína neuznávají a vyrábí pouze takzvaná mladá vína. „Nemusím se podřizovat Vinařskému fondu. Odrůdy pro mladá vína vybírám podle toho, jak to cítím. Tento týden jsme je lahvovali. Letos máme odrůdy Cabernet Blanc, Ryzlink rýnský a pak růžové,“ řekl třeba vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku.