"Ke zrušení motivačních prvků daní z příjmů fyzických osob neexistují žádné důvody. Navíc jim nepředcházela žádná analýza a bohužel to vypadá, že se tak trochu zapomnělo na fakt, že města a obce jsou podfinancované dlouhodobě," uvedl předseda svazu František Lukl. Svaz chce o této věci jednat s ministerstvem financí.

Vládní novela měla původně za cíl zvýšit podíl na vybrané DPH pouze krajům. Už ve Sněmovně se objevily návrhy poslanců pravice, aby se podíl zvýšil i městům. Tyto návrhy ale neuspěly. Senát pak přijal pozměňovací návrh senátora ČSSD Radko Martínka, který obcím podíl na DPH od roku 2017 zvyšuje, ale současně jim odebírá tzv. motivační složku, tedy podíl z daní podnikatelů. Sněmovna pak tento návrh hlasy poslanců vládní koalice a komunistů stvrdila.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) při projednávání ve Sněmovně řekl, že se k problematice rozpočtového určení daní pro obce určitě vrátí. Schválená podoba zákona podle něj podpoří drtivou většinu obcí. Téměř 5500 obcí podle něj získá dohromady miliardu korun navíc.

Občanští demokraté připraví novelu, která by měla řešit převod vybraných daní na obce, řekl poslanec ODS Vladislav Vilímec. Jejich návrh by měl upravovat nejen motivační příspěvek, ale i podíl na DPH, protože schválených 21,4 procenta podle něj není ještě konečný stav. Vilímec byl jedním z poslanců, kteří v projednávané novele navrhovali zvýšit podíl obcí na vybrané DPH.

Zástupci poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů určitě navrhnou změnu rozpočtového určení daní, řekl místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. Budou rádi, když se k tomu připojí i zástupci ostatních klubů. Stojí o to, aby šlo o konsensuální návrh, projednaný s ministerstvem financí i odbornou veřejností, který příliš nezatíží státní rozpočet a bude obce motivovat. Poznamenal však, že už nezbývá moc času, pokud se má změna stihnout do 1. ledna 2017.