Globální znepokojení nad možnou potravinovou krizí podobné té z let 2007 a 2008 se v poslední době vystupňovalo. Podle agentury Reuters k tomu hodně přispěla velká sucha na americkém Středozápadě, kvůli nimž například ceny obilovin vystoupily na nové rekordy.

Silný růst cen vybraných zemědělských produktů způsobil, že index cen potravin, který FAO sestavuje, v červenci vzrostl o šest procent. FAO tak ve spolupráci se Světovým programem pro výživu a Mezinárodním fondem pro zemědělský rozvoj doporučuje rychlou reakci, která by prý mohla nové potravinové krizi zabránit.

Politici se podle názoru FAO musí vypořádat jak s okamžitými dopady vysokých cen potravin, tak s dlouhodobou otázkou výroby a konzumace potravin v době, kdy se vytrvale zvyšuje počet lidí na Zemi, narůstá poptávka a dochází ke klimatickým změnám.

Představitelé skupiny klíčových zemí G20 minulý týden uspořádali telekonferenci, která se právě růstu cen potravin věnovala. Francie ale sdělila, že činitelé nejprve vyčkají, až ministerstvo zemědělství USA vydá údaje o poslední sklizni. To má být v příštích dnech. Teprve pak chtějí zaujmout pevné stanovisko.

Čtěte také: Svět je kvůli biopalivům před další potravinovou krizí, tvrdí šéf Nestlé